Politika Zahraničné

Protesty v Katalánsku si vyžiadali už takmer dve stovky zranených

Protesty v Katalánsku si vyžiadali viac ako 170 zranených. Zdroj: SITA/AP

BARCELONA – Do nových násilných potýčok demonštrantov s políciou vyústil v utorok večer druhý deň protestov proti verdiktu španielskeho najvyššieho súdu, ktorý v pondelok vymeral dlhoročné tresty väzenia deviatim bývalým katalánskym lídrom. Informovala o tom agentúra AP.

 

Nepokoje na rôznych miestach v Barcelone i v ďalších katalánskych mestách si počas dvoch dní vyžiadali viac ako 170 zranených, medzi ktorými je aj približne 40 policajtov. Úrady zatkli neďaleko sídla španielskej vlády troch výtržníkov.

Z bezpečnostných dôvodov museli v pondelok na medzinárodnom letisku zrušiť 110 a v utorok ďalších 45 letov.

Iba v Barcelone sa podľa agentúry AFP v uliciach zišlo viac ako 40.000 ľudí.

Podľa svedkov agentúry Reuters ďalšia vlna násilných nepokojov pokračovala v noci na stredu. Protestujúci zapaľovali uprostred barcelonských ulíc v centre mesta odpadkové koše a ďalšie predmety. Výtržnosti sa odohrávali aj na uliciach, v ktorých sídlia obchody s luxusnými módnymi značkami.

Centrom protestov sa už v pondelok stalo okolie medzinárodného letiska v Barcelone. Protest zvolala skupina Tsunami Democratic podporujúca odštiepenie Katalánska. Pred vchodom do letiska El Prat sa zhromaždili tisíce demonštrantov, proti ktorým polícia viackrát zakročila, pričom použila obušky aj penové projektily. Demonštranti zase na policajtov hádzali rôzne predmety, vytvárali hmlu pomocou hasiacich prístrojov a v okolí rozbíjali okná.

Rozsudok španielskeho najvyššieho súdu si v pondelok vypočulo 12 obžalovaných vrátane bývalého katalánskeho vicepremiéra Oriola Junquerasa. Troch z nich súd uznal za vinných len z občianskej neposlušnosti a do väzenia ich neposlal. Ostatných deviatich uznal súd za vinných z protištátnej činnosti a vymeral im tresty v rozmedzí 9-13 rokov.

Ani jeden obžalovaný však nebol uznaný za vinného zo vzbury – s trestnou sadzbou až 25 rokov väzenia. Obvinenia súviseli so zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následným vyhlásením Katalánskej republiky.

Zadržali 30 demonštrantov

Španielska polícia v Katalánsku zadržala 30 aktérov potýčok, do ktorých v noci na stredu prerástli protesty proti rozsudkom nad skupinou katalánskych lídrov odsúdených na tresty väzenia za pokus o vyhlásenie nezávislosti Katalánska od Španielska.

Skupiny zasadzujúce sa za nezávislosť Katalánska usporiadali v utorok pred sídlami španielskych vládnych úradov v niekoľkých katalánskych mestách protestné zhromaždenia.

Podľa regionálnej polície, Mossos d’Esquadra, sa na nich v Barcelone zúčastnilo okolo 40.000 ľudí a v meste Girona, ktoré je baštou separatistov, asi 9000 osôb. V mnohých lokalitách protesty prerástli do potýčok s políciou.

V Barcelone polícia zaistila stovky maskovaných demonštrantov, ktorí do policajtov hádzali zápalné fľaše a podpaľovali odpadkové koše a kartónové škatule.

Pokiaľ ide o zadržaných, katalánska regionálna polícia – Mossos d’Esquadra – spresnila, že v prístavnom meste Tarragona bolo zatknutých 14 osôb, šesť ďalších zadržali v Barcelone a zvyšných desať v iných katalánskych mestách. K zadržaniam došlo pre neposlúchnutie výzvy verejného činiteľa a vyvolávanie nepokojov.