Politika Zahraničné

Protesty proti vládnej dôchodkovej reforme vo Francúzsku trvajú už 35. deň

Protesty proti vládnej dôchodkovej reforme vo Francúzsku trvajú už 35. deň. Zdroj: SITA / AP

PARÍŽ – Protesty proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy vo Francúzsku trvajú v stredu už 35. deň. Štvrtok má byť dňom ďalšej celoštátnej mobilizácie, uviedol spravodajský magazín Le Point s tým, že cieľom odborárov je dosiahnuť stiahnutie návrhu.

 

Predstavitelia vlády a zástupcovia odborárov o tomto návrhu a zmenách v ňom rokovali v utorok, keď sa súčasne dohodli na ďalšej schôdzke v piatok.

Protesty proti penzijnej reforme Francúzom komplikujú bežný život. I keď, ako v stredu informoval spravodajský portál Les Échos, sa situácia na cestách mierne zlepšila a v okolí Paríža sa ráno vytvorili kolóny v celkovej dĺžke “len” 170 kilometrov.

Hromadná doprava v Paríži a okolí stále funguje len s veľkými obmedzeniami, čo sa týka najmä metra, v ktorom normálne premávajú len automaticky riadené vlakové súpravy. Na ostatných linkách spoločnosť RATP dokázala zabezpečiť prevádzku len v čase obvyklej dopravnej špičky.

Situácia v doprave na železniciach sa podľa železničnej spoločnosti SNCF “stabilizovala” — na trate bude v stredu vypravených 75 percent rýchlovlakov triedy TGV a 50 percent vlakov premávajúcich v rámci metropolitnej oblasti Ile-de-France. Medzištátne vlakové spojenia sú naďalej obmedzené.

Štrajk proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy sa prejavil najnovšie aj v činnosti rafinérií, ktoré výrazne obmedzili výrobu, a v sektore energetiky.

Zamestnanci rafinérií, ropných terminálov a skladov pohonných hmôt od utorka blokujú vstupy do týchto zariadení a majú v pláne vytrvať do 10. januára.

Najnovšie je opäť narušená i práca súdov, keďže k protestom sa pridala aj časť advokátov.

Svoju “masívnu mobilizáciu” na štvrtok avizujú zamestnanci pôšt a sektora telekomunikácií. Účasť na štvrtkovom štrajku prisľúbili aj zamestnanci zdravotníctva, verejnej správy, školstva a záchranných zložiek. Zúčastniť sa štrajku vyzvali svojich členov aj odbory palubného personálu leteckých spoločností.