Politika Zahraničné

Protesty proti kriminalizácii zneuctenia hymny Číny potlačila v Hongkongu polícia

Archívna snímka z protestov v Hongkongu. Zdroj: TASR / AP

HONGKONG – Hongkonská polícia hlásila v stredu ráno miestneho času niekoľko priestupkov a zatknutí v súvislosti s demonštráciou pred avizovaným schvaľovaním zákona kriminalizujúceho urážanie čínskej štátnej hymny. Informuje o tom agentúra DPA.

 

Ak poslanci podľa očakávania zákon schvália, za zneuctenie a zosmiešnenie čínskej hymny s názvom Pochod dobrovoľníkov hrozí trest odňatia slobody až na tri roky a pokuta do výšky 6000 dolárov (5500 eur).

Podľa agentúry AFP polícia v oblasti budovy hongkonskej Legislatívnej rady zvýšila kontroly a proti demonštrantom použila aj paprikový sprej.

Nepokoje sa podľa úradov začali v stredu už o 05.30 h miestneho času (utorok 23.30 h SELČ). Demonštranti počas zhromaždenia blokovali cesty a železničné trate. Medzi priestupkami sa objavilo aj nepovolené ozbrojovanie či podpaľačstvo.

Bezpečnostné zložky zatkli už najmenej 17 demonštrantov vrátane dvoch študentov vo veku 14 a 15 rokov, ktorých obvinili z “držby predmetov vhodných na nezákonné účely”. Išlo o prilby a respirátory.

Peking plánuje už vo štvrtok uzákoniť právnu normu zakazujúcu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon nerešpektuje princíp “jedna krajina, dva systémy”, na základe ktorého mal Hongkong prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

Hongkongom už vlani otriasali sedem mesiacov trvajúce rozsiahle prodemokratické a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.