Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Zahraničné

Protesty nepomohli. Francúzsky premiér potvrdil zdražovanie pohonných hmôt

Proti plánovaniu zdražovania boli vo Francúuzsku násilné protesty. (TASR/AP)

PARÍŽ – Francúzsky premiér Édouard Philippe v stredu potvrdil, že od 1. januára sa vo Francúzsku zvýši daň na pohonné látky, a to aj napriek protestnému hnutiu tzv. žltých viest.

Philippe v stredu vo vysielaní spravodajskej televízie BFM uviedol, že k zvýšeniu dane dôjde od 1. januára – “tak ako prezident (Emmanuel Macron) povedal”.

“Určili sme kurz (energetickej politiky) a budeme sa ho držať,” dodal premiér.

Vysvetlil, že tento kurz pozostáva z dvoch súčastí. Ide o zosúladenie zdanenia nafty s benzínom, aby sa napravilo rozhodnutie staršieho dáta, ktoré favorizovalo dieselové palivo. A druhou súčasťou je samotná daň z fosílnych palív, o ktorej zvyšovaní počas funkčného obdobia súčasného prezidenta sa rozhodlo v roku 2017, “čo sa nebude meniť, ale plniť,” vyhlásil Philippe.

Predstavitelia protestného hnutia, ktorých v utorok v Paríži prijal minister životného prostredia a energetických zdrojov Francois de Rugy, uviedli, že Macronovo vyhlásenie ich nepresvedčilo, a avizovali na túto sobotu ďalšie veľké zhromaždenie na triede Champs-Élysées v centre Paríža.

Premiér Philippe v stredu vyjadril pripravenosť prijať “reprezentatívnu” delegácia organizátorov protestov, ktoré vo Francúzsku trvajú od 17. novembra a aj v stredu bolo zablokovaných niekoľko veľkoskladov pohonných látok, dôležitých križovatiek, ciest a nájazdov na diaľnice.

Mimoriadna vážna je situácia na francúzskom ostrove La Réunion, kam v stredu pricestovala ministerka pre zámorské územia Annick Girardinová, aby sa pokúsila upokojiť demonštrantov a začala s nimi viesť dialóg. Demonštranti v súvislosti s jej návštevou vyzvali na “totálnu blokádu” ciest a dôležitých objektov ostrova.