Domáce Kauzy Politika

Prokuratúra vysvetľuje obžalobu na Grendela. Na podanie vraj bolo viacero dôvodov

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Výpoveď svedkyne Martiny Ruttkayovej nebola vo veci obžaloby poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela (OĽaNO) jediným, a už vôbec nie rozhodujúcim dôkazom odôvodňujúcim podanie obžaloby. Pre TASR to uviedol prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava Matej Izakovič v reakcii na Grendelovu obžalobu pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera. 

“V predmetnej veci bolo produkovaných viacero tak priamych, ako aj nepriamych dôkazov, ktoré výpoveď svedkyne potvrdzovali a v konečnom dôsledku viedli prokurátora k podaniu obžaloby, nakoľko mal za dostatočne preukázané, že sa skutok stal a že ho spáchal obvinený,” priblížil Izakovič. Zároveň pripomenul, že prokurátor pri akomkoľvek svojom rozhodnutí vychádza z dôkazov zadokumentovaných v konkrétnom vyšetrovacom spise. Dané dôkazy hodnotí podľa svojho vnútorného presvedčenia založenom na “starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu samostatne i v súhrne s ostatnými dôkazmi”.

Prokurátorka KP v Bratislave podala obžalobu voči Grendelovi na Okresný súd Bratislava I. “Potvrdzujeme, že obžaloba bola KP v Bratislave podaná na Okresný súd Bratislava dňa 13. februára,” povedal TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Mali ju nahovoriť

Prokurátorka Grendela podľa jeho slov informovala, že opätovne preštudovala jeho námietku voči vyšetrovateľovi Jaroslavovi Barochovskému, ktorý ho v tejto veci pred štyrmi rokmi obvinil, a opätovne ju vyhodnotila ako neopodstatnenú. Skutok, za ktorý bola podaná voči Grendelovi obžaloba, sa podľa neho mal stať v roku 2012, keď médiá informovali o neobvyklých finančných operáciách Mariana Kočnera z jeho zahraničných účtov.

Grendel na tlačovej konferencii ozrejmil, že v septembri 2016 bola na návrh Kočnera predvolaná novinárka Martina Ruttkayová, ktorá predložila policajné dokumenty o prevodoch Kočnera a tvrdila, že ich dostala od Grendela. Na základe tejto výpovede boli v októbri 2016 vznesené obvinenia voči Danielovi Lipšicovi a Grendelovi. Ruttkayovej tvrdenia však podľa Grendela neboli pravdivé, čo podľa neho dosvedčuje aj komunikácia z aplikácie Threema. Ako tvrdí poslanec, v roku 2018, keď bola Ruttkayová opätovne predvolaná na výsluch, mal Kočner písať Petrovi Tóthovi o obavách, že novinárka bude vypovedať, že ju nahovorili.

 

*Martina Lebiš Ruttkayová bola šéfredaktorkou Glob.sk.