Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Prokuratúra potvrdila, že vyšetruje prípravu vraždy Šufliarskeho. Média žiada o zdržanlivosť

Špeciálny súd 1. júla 2005 začal fungovať v Pezinku. Spolu s Úradom ššpeciálnej prokuratúry bude rozhodovať o trestných činoch organizovaného zločinu, korupcie a najzávažžnejšších trestných činoch finančnej a majetkovej kriminality. Na sn. budova šŠpeciálneho súdu a Úradu ššpeciálnej prokuratúry. FOTO TASR - ŠŠtefan Puškáš, 1. 7. 2007, Pezinok

BRATISLAVA – Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že dozoruje prípad údajnej prípravy vraždy prvého námestníka Generálnej prokuratúry (GP) SR Petra Šufliarskeho. Prokuratúra však vyzvala média, aby o prípade neinformovali. Ich žiadosť o mlčanlivosť sa dotýka aj prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

“V tejto veci vykonáva dozor Úrad špeciálnej prokuratúry, vo veci sa koná, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať žiadne informácie, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,” uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Šufliarsky požiadal médiá, aby nezverejňovali informácie o údajnej príprave vraždy už vo štvrtok večer. “Ide o citlivé informácie. V tejto súvislosti prvý námestník generálneho prokurátora žiada médiá, aby nezverejňovali žiadne informácie o údajnej príprave úkladnej vraždy a nechali orgány činné v trestnom konaní konať,” povedala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Zároveň poprosil média, aby nezverejňovali v tejto súvislosti jeho fotografiu.

Minimálne dvaja z obvinených z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zs. a Tomáš Sz. mali byť najatí aj na likvidáciu Šufliarskeho, napísal vo štvrtok portál Aktuality.sk. “Začaté je trestné stíhanie za vraždu v štádiu prípravy,” potvrdil zdroj portálu. Polícia informácie k prípadu neposkytuje.

Prílišná medializácia môže poškodiť vyšetrovanie

Generálna prokuratúra dnes vyzvala médiá, aby neinformovali o posune vo vyšetrovaní nad rámec oficiálne zverejnených informácií.  Žiadosť sa nedotýka len prípadu prípravy vraždy Šufliarskeho, ale aj vyšetrovania vraždy novinára. „Trestná vec poškodených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je naďalej prioritou polície a prokuratúry. Ich eminentným záujmom je dôsledné objasnenie  tohto trestného činu,” zdôraznila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

“Veľká medializácia tejto ešte právoplatne neskončenej trestnej veci, ku ktorej  dochádza v ostatných dňoch, nepomáha orgánom činným v trestnom konaní, ale má skôr kontraproduktívny význam,” varuje hovorkyňa.

Generálna prokuratúra sa tiež postavila na stranu svojho námestníka a rovnako ako on prosí o zdržanlivosť v jeho prípade. “Zároveň prosíme zástupcov médií, aby rešpektovali, že trestné konanie, v ktorom by mal prvý námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky vystupovať ako poškodený, je len na začiatku. Pre úspešnosť akéhokoľvek trestného konania sa vyžaduje pokojná a nerušená práca orgánov činných v trestnom konaní a minimalizácia medializovaných informácií,”oznamuje Predajňová v stanovisku.