Domáce Kauzy

Prokurátor podal na súd návrh dohody s obvinenými z vraždy bosa Jána Takáča

Juraj Ondrejčák. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – V prípade vraždy bosa bratislavskej skupiny takáčovcov Jána Takáča z roku 2003 podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste na bosa skupiny piťovcov Juraja Ondrejčáka. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Návrh dohody sa dotýka aj ďalších troch vrážd a ďalšieho obvineného piťovca Mateja Šalaga.

 

“Prokurátor ÚŠP podal 8. decembra 2020 na ŠTS v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste na Juraja O. obvineného z viacerých trestných činov vrátane vrážd. Obvinený priamo spáchal jednu vraždu osoby Ľuboslava V., na ostatných vraždách – Jána T., Fadila P. a pokusu o vraždu Tibora F. mal účasť. Prokurátor podal návrh na schválenie dohody o vine a treste Mateja Š. obvineného z trestného činu vraždy,” uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa GP SR.

V prípade ďalších vrážd okrem bosa Takáča ide o vraždy bosa albánskej enklávy košického podsvetia Fadila Pasjaču zavraždeného v roku 2000, svedka a účastníka vraždy Pasjaču Ľuboslava Velka rovnako z roku 2000 a člena skupiny takáčovcov z roku 2004.

Vyšetrovanie v týchto prípadoch bolo ukončené 24. júna 2020. Z vraždy Takáča bol v marci 2017 obvinený Juraj O. alias Piťo, ktorý si aktuálne odpykáva 16-ročný trest odňatia slobody. Spolu s ním polícia vtedy obvinila jeho podriadených zo skupiny, ktorá operovala z bratislavského Lamača. Obvinený Matej Š. si aktuálne odpykáva sedemročný trest odňatia slobody. Pôvodne bolo trestné stíhanie vo veci vraždy Takáča v roku 2007 prerušené. Vo februári 2017 bol zabezpečený dostatok podkladov, aby vyšetrovateľ mohol začať trestné stíhanie.

Takáča zastrelili pri nastupovaní do auta koncom júla 2003 na Kramároch. Bol sám, bez ochranky a rozstrieľali ho 15 ranami. Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť i na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Najvyšší súd (NS) SR odsúdil Piťa 26. novembra 2014, pričom mu znížil trest z pôvodných 18 rokov na 16 rokov. Rozhodol o tom súd v odvolacom konaní s 18 obžalovanými piťovcami, keď upravil rozsudok ŠTS v Pezinku z mája 2014.

Piťa spolu s ďalšími mužmi zadržali v novembri 2011 pri najväčšej policajnej akcii v slovenskej histórii. Polícia skupinu rozložila po štyroch policajných akciách medzi rokmi 2011 až 2016.