Domáce Kauzy Top

Prokurátor o dôvodoch prevozu Kočnera do Leopoldova mlčí, nepozná ich ani obhajca

Mariana Kočnera previezli z Justičného paláca v Bratislave do väzby v Leopoldove. Dôvod prokurátor neuviedol. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Marianovi Kočnerovi prihára. Po tom, ako vyplávali napovrch spojenia jeho osoby s obvinenou Alenou Zsuzsovou z vraždy Jána Kuciaka, previezli podnikateľa z Justičného paláca v Bratislave do väznice v Leopoldove. Kočner je momentálne vo vyšetrovacej väzbe kvôli obvineniu z falšovania zmeniek televízie Markíza.

Pokyn na prevoz podnikateľa dal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý prípad zmeniek dozoruje. Práve na jeho návrh ho súd poslal do väzby. Prokurátor potvrdil, že Kočner je za mrežami stále iba v súvislosti so spomínanou kauzou. “M. K. je väzobne stíhaný v trestnej veci týkajúcej sa zmeniek,” uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Dôvody premiestnenia Kočnera z Bratislavy do Leopoldova prokuratúra nateraz odmieta zverejniť. “Vzhľadom na súčasné procesné štádium trestného konania nebudeme poskytovať bližšie informácie o jednotlivých postupoch a úkonoch v trestnom konaní, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,” dodala hovorkyňa.

O stanovisko Glob.sk požiadal aj Kočnerovho obhajcu ešte dopoludnia. Martin Pohovej sa o prevoze vraj dozvedel v stredu z médií, dôvody stále nepozná. “Dôvody nám prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry neoznámil a budeme žiadať ich oznámenie. Bezdôvodné premiestnenie predstavuje prinajmenšom zásah do práva na prístup k obhajcovi,” reagoval pre Glob.sk podnikateľov obhajca.

Marian Kočner sedí vo väzbe od júna tohto roka kvôli falšovaniu zmeniek televízie Markíza. Zbor justičnej a väzenskej stráže ho umiestnil do vyšetrovacej väzby v Justičnom paláci v hlavnom meste. Tam strávil podnikateľ posledné dva mesiace.

Podnikateľ je obvinený zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť spolu s Pavlom Ruskom v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Do väzby ho vzal Najvyšší súd na základe žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Ruska, ktorý je obvinený z tohto istého trestného činu, sudca nechal na slobode.

Jeho meno je v súčasnosti spájané s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kočner mal totiž veľmi blízko k Alene Zsuzsovej, ktorá je obvinená z úkladnej vraždy dvojice. Dotyčná mala byť podľa orgánov činných v trestnom konaní objednávateľkou vraždy, kto jej to zadal, stále nie je jasné.