Politika Zahraničné

Prívrženci odchodu Británie z Európskej únie zaplnili Londýn

Bývalý líder UKIP Nigel Farage sa pripojil k zástancom brexitu, ktorí sa zhromaždili v Londýne, v piatok 29. marca 2019. (SITA/AP)

LONDÝN – Tisícky ľudí nesúhlasiacich s odkladom odchodu Británie z Európskej únie zaplnili v piatok centrálnu časť Londýna. Stalo sa tak v čase, keď sa vláda snažila presadiť v parlamente svoju dohodu o brexite vyrokovanú s Európskou úniou, uviedla agentúra Reuters.

 

V deň, keď Británia mala pôvodne opustiť Úniu, sa zišli pred parlamentom stovky ľudí. Mávali britskými zástavami a skandovali haslá ako “Von znamená von” či “Dovi, dovi EÚ”. Mnohí z nich niesli transparenty s nápismi obviňujúcimi premiérku Theresu Mayovú zo zrady.

V prítomnosti početných policajtov niektorí demonštranti blokovali cestu pri parlamente a požadovali, aby brexit nastal hneď. Protestujúcich viedol Nigel Farage. Ten sa všeobecne považuje za politika, ktorý urobil najviac pre to, aby britská vláda súhlasila s konaním referenda o členstve v EÚ.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu medzitým ani na tretí pokus neschválili dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Mayovej. Pre prípad neschválenia dohody Mayová minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla.