Top Zimná olympiáda

Prispôsobia sa. Tri kolá Tipsport ligy kvôli olympiáde preložili

BRATISLAVA – Najvyššia slovenská hokejová súťaž Tipsport liga 2017/2018 bude mať počas februárových ZOH v kórejskom Pjongčangu pauzu. Vedenie súťaže totiž presunulo tri kolá. Vo štvrtok sa na tom dohodli zástupcovia ligy a výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Novinkou je, že 47. kolo Tipsport ligy presunuli zo 16. februára na 30. januára, 48. kolo z 20. na 28. februára a 49. kolo z 23. februára na 6. marca. „To umožní reprezentácii pripraviť sa na ZOH. Celému tímu držím palce,” povedal vo štvrtok šéf Pro-Hokeja ako riadiaceho orgánu Tipsport ligy Richard Lintner.

Podarilo sa najsť riešenie

Kompetentné orgány sa pre tento krok rozhodli po tom, čo sa až desať hráčov z TL dostalo do nominácie Slovenska na ZOH. Do národného tímu “dodala” Banská Bystrica troch hráčov, Trenčín, Košice a Nitra po dvoch a Liptovský Mikuláš jedného. Navyše, asistentom trénera Craiga Ramsayho je kouč Banskej Bystrice Vladimír Országh.  Hrozilo, že “barani” Országha neuvoľnia, napokon sa všetkým stranám podarilo nájsť riešenie.

„Počas olympiády sa budú hrať len tri kolá, pretože návrat našej výpravy je naplánovaný na 24. februára a hrať sa bude o deň neskôr. Iba v prípade finále, čo by sme všetci boli radi, by hráči neboli doma. Tí hráči budú môcť nastúpiť, ale nemyslím, že budú hrať. S konečným riešením úplne spokojní nie sme, ale po rokovaniach iniciovaných prezidentom SZĽH Martinom Kohútom sme reflektovali na isté podmienky. Sme s nimi stotožnení. Teraz už nie je žiadna prekážka, aby klub uvoľnil trénera Országha pre potreby reprezentácie,” informoval riaditeľ klubu HC ’05 iClinic Banská Bystrica Michal Longauer.

Dohoda k spokojnosti všetkých

V ostatných dňoch prebehlo hneď niekoľko stretnutí, aby sa podarilo všetko dohodnúť k spokojnosti všetkých strán. Pred niekoľkými dňami bol v hre aj posun prestupového obdobia, táto alternatíva padla a potvrdil to vo štvrtok aj prezident SZĽH Martin Kohút.

„Rešpektujeme tento názor a nie je podstatné, čo si myslíme. Chyba sa stala na kongrese, keď padol návrh na presun uzávierky prestupov. Myslím si, že to nebolo správne rozhodnutie. Podmienky sú však pre každého rovnaké. Boli aj návrhy, aby v prípade zranenia hráča na olympiáde mal klub výnimku na prestup, ale konkrétne sme sa o tom už asi nebavili,” povedal Michal Longauer.

Podľa zástupcu úradujúceho majstra sa isté záležitosti začali riešiť dosť neskoro. „Myslím si, že nám všetkým chýbala predvídavosť. Na jednej strane nás môže tešiť, že máme v olympijskom tíme desať hráčov, no isté kroky sme mali podniknúť skôr. Ja sám som si myslel, že z našej najvyššej súťaže pôjde do Pjongčangu maximálne päť hráčov. Dodať môžem len to, že ten, kto robí veci, urobí aj chyby. Tie sa stali, no našťastie boli napravené,” prezradil.

Foto: SITA/Diana Černáková