Domáce Spoločnosť Top

Prišiel zo západu, jeho symbolom sú strašidlá a tekvice. Sviatok Halloweenu

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Halloween. Sviatok zdobenia tekvíc, organizovania večierkov v strašidelných kostýmoch, či hororové prekvapenia. Aj takto už prežívame sviatky dušičiek na Slovensku. Donedávna cudzie tradície, dnes samozrejmosť. Strašidelný sviatok zo západu sa nám pomaly dostáva pod kožu.

 

Halloween sa dnes na Slovensku slávi formou inštitúcií. Zatiaľ neprenikol úplne do rodín, kde by sa organizovali súkromné halloweenske párty.

Najviac k sviatku inklinuje mládež, ktorá navštevuje podniky, kde sa počas sviatku robia rôzne akcie. Ľudia sa môžu preobliecť za strašidlá a vyraziť do ulíc. ,,U nás na Slovensku to nemá nejaký charakter obchôdzok alebo že by deti chodili po kolede. Skôr je to o zábave, ktorú preferujú mladí ľudia,‘‘ hovorí etnologička Katarína Nádaská.

 

Halloween je najmä sviatok pre mladých. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

 

Tradície zostávajú

Halloween podobne ako aj iné zvyky, ktoré nemajú svoj pôvod v našej krajine, súvisia s prienikom kultúr. Podľa sociológa Petra Ondrejkoviča sú podmienené generačne. ,,Celkom iné je prijímanie Halloweenu mladou a staršou generáciou, už vôbec nehovoriac o dôchodcoch a starých ľuďoch.‘‘

Sociologička a riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová si myslí, že žiadna kultúra nie je nemenná a svojím spôsobom sa stále vyvíja. ,,V podstate ani tie tradície, ktoré máme teraz, tu neboli vždy. Oni postupne nejako vznikajú a americký spôsob Halloweenu sa v nejakej podobe príjme a v nejakej podobe ostane. Neprevezme sa to úplne tak, ako to je v Amerike. Bude to mať svoju špecifickú podobu.‘‘ Zároveň vysvetľuje, že tradícia spomínania na svojich predkov je na Slovensku veľmi silná a tak skoro nevymizne.

 

Tradícia našich sviatkov nevymizne. Zdroj: TASR / Roman Hanc

 

Na každom rohu

Podľa sociológa Milana Zemana je tento importovaný sviatok spojený aj s marketingom – respektíve konzumom. ,,Veľkú úlohu v propagácii zohrávajú médiá a hlavne mladší ľudia sa ľahšie dajú ovplyvniť,‘‘ konštatuje Zeman.

Negatívnym sprievodným javom týchto sviatkov je komercializácia. Ich rozširovanie je doslova podmienené obchodom, predajom masiek, či kostýmov. Reklama sa na nás šíri zo všetkých strán už niekoľko mesiacov pred sviatkami. ,,Dôsledkom je neraz strata pôvodnej myšlienky, prečo tieto sviatky vznikli, rozširovanie gýčovitosti, ba i strata vkusu spojená s masovým propagovaním nevkusných predmetov,‘‘ dodáva sociológ Peter Ondrejkovič.

 

V obchodoch sa dajú kúpiť masky už niekoľko mesiacov pred sviatkami. Zdroj: TASR / AP

 

Halloween po slovensky

Na Slovensku máme tiež tradíciu, ktorá sa nazýva svetlonos. Deti sa v škôlke učia vyrezávať tekvice, ktoré potom zdobia naše príbytky. ,,Vyrezávanie tekvíc nie je len americkým zvykom, ale aj na Slovensku sa od 18.storočia tekvice vykrojovali. Dávali sa do nich sviečky a ľudia v tom čase, keď išli na cintorín, si tak svietili na cestu,‘‘ zdôrazňuje etnologička Nádaská. Bolo to romantické skrášlenie si obcí, či dediniek, kde zo svetlonosa mali radosť najmä deti.

 

Deti sa učia vyrezávať tekvice. Zdroj: TASR / Františšek Iván

 

Nenávidený sviatok

Časť kresťanov aj dnes Halloween s rôznymi príšerami odmieta. Halloweenska noc je veľmi významným sviatkom pre cirkev Satanovu. Práve na tento sviatok prijíma nových členov, kedy sa robia rôzne rituály. Nádaská dopĺňa, že ,,zatiaľ čo kresťania využívajú tieto sviatky dušičiek k tomu, že sa modlia a spomínajú na duše svojich mŕtvych, satanisti slávia a vzývajú príchod Satana‘‘. Práve z tohto dôvodu časť ľudí tento sviatok považuje za nie príliš vhodný a to najmä pre mladých ľudí, ktorí netušia, o čom tento sviatok je.

 

Kresťania sa počas týchto sviatkov modlia za duše zosnulých. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

 

Dávna minulosť

Halloween je veľmi starý sviatok, ktorý sa zrodil v predkresťanskom období. Príbeh hovorí o mužovi menom Jack, ktorý bol veľmi zlý, dokonca bol taký zlý, že keď zomrel, tak ho ani peklo nechcelo. Diabli ho vyvrhli na zem a aby si mal čím svietiť, do ruky mu dali uhlík. Keďže Jacka veľmi pálil, vo vrecku našiel zemiak, do ktorého vydlabal otvor a tam nechal uhlík svietiť.

Povesť sa po stáročia prenášala a keď prišli pútnici z Írska a usídlili sa v Severnej Amerike, príbeh prišiel s nimi. Zemiaky nahradili tekvice, ktoré pochádzali práve zo Severnej Ameriky. ,,Tekvica sa zberala práve v tomto neskoršom jesennom období a keď sa vydlabala, tak sa tam krásne dala dať sviečka, ktorá nahradila uhlík. A bola na svete pripomienka tejto legendy,‘‘ komentuje etnologička Katarína Nádaská. Podotkla tiež, že ,,po roku 1989 sa tento zvyk rozšíril aj do Európy, on sa naspäť akoby vrátil, ale už v takej čisto komerčnej podobe‘‘.

Najväčší rozmach dosiahol Halloween v Amerike až v 20. storočí, kedy deti chodili na tento sviatok koledovať po svojich susedoch. ,,Spočiatku to boli chudobné deti, ktoré chodievali po bohatých domácnostiach a dostávali veci, ktoré potrebovali na zimu – topánky, či teplé oblečenie,‘‘ uzatvára Nádaská. Dodáva, že neskôr tento sociálny rozmer nahradilo žartovanie. Deti sa prezliekali za rôzne strašidlá a chodili po susedoch, od ktorých dostávali cukríky.

 

Galéria
Deti chodia v strašidelných kostýmoch koledovať. Zdroj: TASR / AP
Vyrezávané tekvice zdobia príbytky. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Etnologička Nádaská hovorí, že výpredaje sú citeľné najmä v Amerike. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Deti počas sviatku chodia po domoch, kde dostávajú cukríky. Zdroj: TASR / AP
Sociológ Ondrejkovič považuje Black Friday za negatívny jav. Zdroj: Peter Ondrejkovič
Mladí ľudia vychádzajú počas sviatku do ulíc v maskách. Zdroj: TASR / AP
Staršia generácia počas sviatkov nezabúda na zosnulých príbuzných. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Podľa sociologičky Kriglerovej sa každá kultúra vyvíja a mení. Zdroj: FB Elena G. Kriglerova
Počas sviatkov mnohí vyrezávajú tekvice. Zdroj: TASR / Branislav Račko
Halloween je pre mladých ľudí najmä o zábave. Zdroj: TASR / AP
Sociológ Zeman zdôrazňuje, že konzumná spoločnosť je založená na neustálom kolotoči. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Do vyrezaných tekvíc sa dáva sviečka, ktorá dotvára atmosféru. Zdroj: TASR / Branislav Račko.
Ilustračné. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Na sociálnej sieti zdieľajú mnohí odporci tohto sviatku aj takéto obrázky. Zdroj: FB
navigate_before
navigate_next