Domáce Ekonomika GPlus Spoločnosť Domáca Top

Pripraví umelá inteligencia Slovákov o zamestnanie? Pozrite sa, kto môže prísť o prácu

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA  – Roboty, inteligentné domácnosti či hologramy. Toto už dávno nie je scéna zo sci-fi filmu, ale odraz reality 21. storočia. Umelá inteligencia spríjemňuje životy mnohých ľudí, zjednodušuje náročné pracovné úkony, ale aj zachraňuje životy. Práve kvôli kvôli týmto technológiám sa Európania začínajú čoraz viac báť o svoje miesto v práci a voči umelej inteligencii sú skeptickí. Pripravia nás moderné inovačené technológie o zamestnanie?

 

Prieskum European Payment Practices výskumného ústavu Kantar preukázal, že takmer polovica opýtaných finančných pracovníkov verí, že umelá inteligencia je hrozbou pre ich pracovné miesta. Analytici oslovili 3 400 spoločností v 17 európskych krajinách. Európania nedôverujú ani samovzdelávacím inteligentným systémom. Len jedna z piatich spoločností si vie predstaviť, že by sa v oblasti manažmentu spoliehala v plnej miere na umelú inteligenciu.

Dôvodom, prečo ľudia nadobudli pocit, že musia bojovať proti strojom je podľa vedúceho analytického centra Joachima Göllera nedostatok informácií. „Moja skúsenosť je, že čím viac sa naši kolegovia zaoberajú touto témou, tým je pravdepodobnejšie, že sa ich predsudky zmenšia. Pretože ak pri svojej každodennej práci používate nástroje AI, je zrejmé, že vám pri práci pomáhajú a nie sú pre ňu hrozbou,” vysvetlil Göller.

Európanom chýba dôvera v umelú inteligenciu. Zdroj: EOS Holding

Ako je na tom Slovensko?

Výskumy ukazujú, že umelá inteligencia ovplyvní až 80 percent pracovných miest v krajine a to už v pribehu nasledujúcich 5 rokov. Odborníci hovoria o nových možnostiach a píležitostiach pre pracovné prostredie, ale aj o tom, že o prácu môže prísť mnoho Slovákov. Na technologické novinky by malo najpružnejšie reagovať školstvo. „Podľa údajov OECD 65 % dnešných školákov bude pracovať na pozíciách, ktoré ešte ani neexistujú, alebo sa výrazne zmenia,“ tvrdí generálny riaditeľ Microsoft Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek.

Zatiaľ sa o umelej inteligencii vo veľkej mire na Slovensku len hovorí. „Stále sme ďaleko od toho, aby sme nenašli pre obyvateľov iné oblasti práce, ak prídu nejaké technológie, ktoré urobia niektoré druhy práce obsolentnými. Ale na to budeme potrebovať rozumnú hospodársku politiku,“ vysvetlil viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

Umelá inteligencia ovplyvní až 80 percent pracovných miest v krajine. Zdroj: TASR / AP

Kto môže prísť o prácu?

Umelú inteligenciu a automatizáciu môžeme vidieť v praxi už dnes. Samoobslužné pokladne v supermarketoch, pri ktorých už nie je potrebná predavačka, pozná a využíva azda každý. Pri výbere letnej dovolenky už taktiež nemusíte vyjsť z domu, ale z pohodlia domova si ju zajednáte cez internet. Pomaly, ale isto sa vytráca mnoho pracovných miest.

V zahraničí už dokonca čašníčky nahradili roboty, ktoré dokážu vtipkovať, objednať to, na čo máte práve chuť či priniesť a odniesť jedlo. Na Slovensku môžu byť ohrozené tie pozície, ktoré sa dajú automatizovať. ,,Týka sa to hlavne rutinných manuálnych prác, osadzovania súčiastok, starostlivosti o záhradu, výroby, priemyslu a podobne,” povedal pre Glob.sk IT analytik zo spoločnosti TouchIT Ondrej Macko.

Na druhej strane, môžu vznikať nové pozície, ktoré budú potrebné na obriadenie strojov a robotov. O prácu sa podľa Macka nemusia báť dizajnéri, lekári, umelci, novinári… ,,Plnohodnotne nemôže umelá inteligencia nahradiť ľudskú prácu, z veľkej časti sa to ale dá. Vždy existujú oblasti, hlavne z tej tvorivej sféry, kde treba cit, inštinkt, šťastie a náhodu na to, aby vznikli zaujímavé a nové veci,” dodal na záver IT analytik Ondrej Macko.

Roboty pomaly nahrádzajú ľudskú prácu. Zdroj: TASR / AP