Domáce Regióny Spoločnosť

Pripomenieme si 100. výročie od tragickej smrti generála M. R. Štefánika

Zdroj: TASR / Zdenko Dzurjanin

BRAZOVÁ POD BRADLOM – Ministerstvo kultúry (MK) SR v spolupráci s Úradom vlády SR, Ministerstvom obrany SR a mestom Brezová pod Bradlom pripravilo Celonárodnú spomienkovú slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Slávnosť sa bude konať na Mohyle M. R. Štefánika na Bradle v sobotu 4. mája. TASR o tom informovala riaditeľka komunikačného odboru MK SR Barbora Palovičová.

 

Celoslovenská spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Štefánika ponúkne bohatý kultúrno-spoločenský program. “Krátko predpoludním sa začne fakľový pochod z Košarísk na Bradlo symbolizujúci krátku životnú púť nášho velikána, ako aj súdržnosť a jednotu slovenského národa. Slávnostný akt položenia vencov k mohyle na Bradle so začiatkom o 13.00 h bude sprevádzaný delostreleckými salvami a Vojenskou hudbou Ozbrojených síl SR,” uviedla Palovičová.

Charakter pietneho aktu bude umocnený aj preletom súčasnej a historickej leteckej techniky. Štefánikov odkaz pripomenie aj zapálenie vatier a spievanie hymnických piesní v podaní Mužského cirkevného spevokolu ECAV Brezová pod Bradlom.

V Brezovej pod Bradlom bude samotnému pietnemu aktu predchádzať program Matice slovenskej v Národnom dome Štefánikovom a panelová výstava “Generál PhDr. M. R. Štefánik 21. 7. 1880 – 4. 5. 2019” v Múzeu D. S. Jurkoviča. “Pripravená je aj prezentácia komiksu M. R. Štefánik, ktorý svojimi jedinečnými ilustráciami a výstižným dejom osloví najmä mladého diváka. Na železničnej stanici v Brezovej pod Bradlom bude celý deň pristavený aj historický Legiovlak z rokov 1918 – 1920,” doplnila riaditeľka komunikačného odboru MK SR.

V podvečerných hodinách sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenie folklórneho súboru Brezová a Orchestru ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu na Námestí generála M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Následne bude inaugurovaná príležitostná poštová známka v hárčekovej úprave venovaná Československým légiám a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Kultúrny program uzavrie koncert Štátnej opery Banská Bystrica v evanjelickom kostole v Košariskách.