Bánovce nad Bebravou Nitra Partizánske Regióny Top Topoľčany

Prípad únosu Jozefa Mišenku opäť ožíva. Muž, ktorý v tom mal mať prsty, žiada nový proces

Jozefa Mišenku (†34) jeho vrahovia doslova rozstrieľali v jeho mercedese 20. júna 2010. Na súde v Nitre teraz ale ožíva proces, pri ktorom sa Bystrík Šuhajda, jeden z jeho „únoscov“, snaží dostať na slobodu. Zdroj: Archív

NITRA – Pomôžu mu nové svedectvá? Okresný súd v Nitre sa po rokoch musí opäť zaoberať prípadom únosu dnes už nebohého topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku (†34), do ktorého malo byť zapletených až deväť ľudí. Jeden z nich, Bystrík Šuhajda, ktorý za to dostal 22 rokov, sa však s týmto verdiktom uspokojiť nechce. Jeho vec sa teda vrátila na prvostupňový Okresný súd, ktorý sa prípadom musí zaoberať nanovo.

Prípad, ktorý v mafiánskych rokoch rozvíril dianie na celom Slovensku, zrejme už všetci považovali za uzavretý. Bystrík Šuhajda, ktorý po celý čas tvrdil, že s únosom Jozefa Mišenku nemá nič spoločné, však nie. „Odsúdili ma za niečo, čo som nespravil. Cítim sa a som nevinný,“ povedal Šuhajda 22. septembra 2014 pri odchode z pojednávacej miestnosti, v ktorej ho Krajský súd v Nitre poslal za mreže na 22 rokov. Spolu s Petrom Dobrovodským dostal najvyšší trest. Na svojom vtedajšom tvrdení, že nič nespáchal, trvá aj dnes.

Odsúdený Bystrík Šuhajda spolu so svojou obhajkyňou veria, že po obnove konania sa dostane na slobodu oveľa skôr, ako mu uplynie jeho 22 ročný trest. Zdroj: Glob.sk/juh

Prísť musia dvaja svedkovia

Do pojednávacej miestnosti priviedli odsúdeného Šuhajdu kukláči z väzenia v Ilave. Predvolaný svedok Tomáš Hunka sa síce nedostavil, ba zmenil sa aj senát, lebo sudkyňa z toho pôvodného – Anna Trnková, odišla do dôchodku, a tak ako predsedníčka senátu sedela nová sudkyňa. Šuhajda dal ale i napriek tomu súhlas na pokračovanie v konaní. Vo svojom zdôvodnení, prečo žiada o jeho obnovu, Bystrík Šuhajda napísal aj to, že ďalší svedok, ktorým je Eduard Korec, sediaci v súčasnosti vo väzení v Suchej nad Parnou, mu poslal v júni tohto roka list, kde uviedol, že jeho kamarát Jozef Mišenka mu vo väzení rozprával o tom, že jeho únos bol vlastne samoúnos. „Verziu o samoúnose mal môjmu klientovi potvrdiť ešte ďalší svedok, ktorý s Jozefom Mišenkom sedel vo väzení v Leopoldove,“ uviedla Šuhajdova obhajkyňa Iveta Lenčéšová. Tým svedkom má byť Roman Madaj. Predsedníčka senátu napokon rozhodla o tom, že konanie sa prerušuje do začiatku februára, na kedy by mala zabezpečiť, aby sa obaja svedkovia dostavili na pojednávanie.

Na súd priviezli Bystríka Šuhajdu z ilavskej väznice ozbrojení kukláči. Zdroj: Glob.sk/juh

V pozadí obrovské peniaze a strach

Podľa Šuhajdu Jozef Mišenka dlžil ľuďom z východného Slovenska a kamarátovi Karola Mela 12 miliónov korún (398 400 eur), tak si vymyslel únos. Dodo celý incident zmanipuloval tak, aby tie peniaze nemusel vrátiť,“ tvrdil po celý čas Šuhajda, ktorý podľa Mišenkových inštrukcií cez ďalšieho z obžalovaných zorganizoval jeho „únos“. Jozef Mišenka sa podľa Šuhajdových slov bál tých, ktorým dlhoval, lebo to mali byť vplyvní ľudia. Šuhajda na súde pred svojím uväznením tiež opísal situáciu, ako boli na chate na Duchonke, a ako sám Mišenka kopal jamu v Horných Vesteniciach, ba kvôli výkupnému telefonoval i svojej družke. Mal medzi policajtmi veľa kamarátov. Riaditeľ ÚBOK-u mu mal povedať, že sa to všetko vybaví tak, aby to išlo do stratena a mňa z toho vynechajú,“ vypovedal vtedy Šuhajda. Prokurátor ale tvrdil niečo iné. Podľa neho mali Jozefa Mišenku 6. júna 2008 pred obcou Horné Chlebany v okrese Topoľčany uniesť štyria muži v policajnom prestrojení. Jeden bol v uniforme dopravného policajta, ostatní sedeli v uniformách špeciálnych policajných útvarov. V rovnaký deň Mišenka zavolal svojej družke, od ktorej žiadal, aby do Bánoviec nad Bebravou priniesla výkupné tri milióny korún (99 500 €). Tá síce dohodnutú sumu odovzdala, obžalovaní však od nej požadovali ďalších päť miliónov korún (166-tisíc €), ktoré ale už nedostali.

Obhajkyňa verí v zníženie trestu

Okresný súd v Nitre poslal Bystríka Šuhajdu za plánovanie únosu kontroverzného topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku (†34), spojeného s vydieraním, na 22 rokov do basy, no ten sa voči verdiktu odvolal. Pre uplynutie času väzby sa dostal dokonca na slobodu, počas ktorej sa ukrýval a nechodil na odvolací súd. Kukláčom sa ho podarilo zadržať v júli 2014, keď sa snažil ukryť v skryni svojho bytu v Dolných Vesteniciach v okrese Prievidza. „Žiadny únos som nenaplánoval, lebo s Dodom sme boli kamaráti. Do basy ma chce dostať Boris Hipp, ktorý sa mi chce pomstiť za to, že som ho v inej veci pomohol usvedčiť,“ bránil sa Šuhajda pred odvolacím súdom. „A keď už bol taký priateľ s mojím synom, prečo nezdvihol telefón a nezavolal mi, že je všetko v poriadku a Dodo žije? Ja o tom, že by boli kamaráti, nič neviem,“ kontrovala Šuhajdovi matka Jozefa Mišenku Zuzana. „Trest 22 rokov je skutočne vysoký, pretože takéto sa dávajú vrahom. Treba vidieť, že môj klient Mišenku vlastne zobral aj k sebe domov a prepustil ho, pričom do tej chaty mu nosil aj jesť. Ak by mu i nejaký vydieračský únos dokázali, tak takýto trest je neprimerane vysoký, pretože sa pri ňom nikomu nič nestalo. Dúfam a verím, že súd pripustí naše nové dôkazy, teda oboch nami navrhovaných svedkov, a my budeme bojovať o čo najnižší trest,“ povedala s nádejou pre budúce pojednávanie Šuhajdova obhajkyňa Lenčéšová.

Mama Jozef Mišenku Zuzana neverí, že jej syn a Bystrík Šuhajda boli kamaráti. Zdroj: Archív

Odsúdení dostali spolu 136 rokov

Do celej akcie s „únosom“ Jozefa Mišenku (†34) bolo zapletených až deväť osôb, pričom za vydieračský únos spolu dostali 136 rokov a 6 mesiacov. Bystrík Šuhajda a Peter Dobrovodský dostali po 22 rokov, Igor Halás 20 rokov, Daniel Hatina s Petrom Pánisom po 15 rokov, Ján Pánis 14 rokov. Martina Durzu a Tomáša Martiníka odsúdili na 10 rokov a Boris Hipp si odpykáva trest 8,5 roka.

Galéria
Bystrík Šuhajda síce takto pred piatimi rokmi odchádzal spokojný a s úsmevom z Okresného súdu v Nitre, odvolací Krajský súd ho ale poslal za mreže na 22 rokov. Z väzenia, kde je doteraz, sa však chce dostať obnovou konania. Zdroj: Archív
Podľa odsúdeného Bystríka Šuhajdu ho dostal za mreže z pomsty Boris Hipp. Zdroj: Archív
Hrob Jozefa Mišenku (†34), ktorého jeho vrahovia doslova popravili na ulici v Topoľčanoch ranami zo samopalu v jeho mercedese. Zdroj: Glob.sk/juh
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: