Zahraničné Politika Top

Princ William porušil zásadu kráľovskej rodiny. Vyjadril sa k otázke brexitu

Princ William sa vyjadril k otázke brexitu. (TASR/AP)

BELFAST/BRATISLAVA – Britská kráľovská rodina sa spravidla vyhýba komentárom k politickému dianiu. Lenže rozdelenie spoločnosti spôsobené brexitom donútilo už druhýkrát jej člena porušiť politickú neutralitu a zamiešať sa do konfliktu v krajine.

Takmer v rovnakom čase, ako sa v britskom parlamente uskutočnilo posledné hlasovanie týkajúce sa odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), k slovu sa prihlásil princ William. Počas návštevy Belfastu vyzval ľudí v Severnom Írsku aby “držali spolu v týchto ťažkých časoch”. Britské médiá ohodnotili tento výrok ako jasnú narážku na plánované vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.

Kráľovská rodina pritom za normálnych okolností nikdy nekomentuje dianie na politickej scéne.

Na tejto fotografii, ktorá bola uverejnená 24. decembra 2018, pózuje kráľovná Alžbeta II. po tom, ako nahrala svoje každoročné vianočné posolstvo v Buckinghamskom paláci v centre Londýna. (SITA/AP)

Nebolo to prvýkrát

Treba však povedať, že princ William nie je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý porušil tradíciu politickej neutrality. Už počas vianočného príhovoru sa postarala o poriadny rozruch kráľovná Alžbeta II. Komentátori niektoré pasáže jej prejavu ohodnotili ako stanovisko k odchodu krajiny z Únie. Kráľovná vyzvala k rešpektu napriek rozličným stanoviskám. Britský parlament je totiž stále výrazne rozdelený v otázke brexitu.

“Počas hľadania nových odpovedí v tejto modernej dobe uprednostňujem dlhodobo osvedčené mravné zásady ako slušnosť vo vzájomnom dialógu a rešpektovanie iných pohľadov, stretávať sa s cieľom nájsť spoločné body a nikdy nestratiť zo zreteľa veľký celok,” povedala panovníčka.

Britskej premiérke Therese Mayovej zostávajú po hlasovaniach v parlamente len necelé dva týždne, aby predsa len našla väčšinu pre svoju dohodu o vystúpení z EÚ.

Hlavným bodom, ktorý rozdeľuje britských poslancov, je tzv. írska poistka (backstop). Tá má garantovať otvorenú hranicu medzi Severným Írskom patriacim pod Veľkú Britániu a Írskom, ktoré je a zostane členom EÚ. Britská vláda v dohode predpokladá, že krajina bude v colnej únii dovtedy, pokiaľ sa nenájde iné riešenie. Kritici sa obávajú, že Británia by tak mohla dlhodobo zostať “v područí” Bruselu.