Prešov Regióny

Primátorka Prešova bola na koberčeku. Dôvodom je pochybná zmluva na odvoz sutiny z poškodenej bytovky

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PREŠOV – Štát je pripravený preplatiť náklady prevyšujúce vládou doteraz poskytnutý milión eur na pomoc mestu Prešov po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici. Ako dnes po stretnutí s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, v súčasnosti sa odhad nákladov na likvidáciu bytovky a súvisiace práce pohybuje na úrovni približne 1,38 milióna eur. Vystavené ale boli doteraz iba dve faktúry na nižšie sumy.

 

„Ak sa preukáže, že všetky práce súvisia s potrebou sanovať mimoriadnu situáciu, tak štát je pripravený kedykoľvek tieto náklady uhradiť. Ale tak, aby bolo všetko transparentné, čisté a v súlade so zákonmi tejto krajiny,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že s primátorkou sa dohodol, že štát vie uhradiť všetky náklady, ktoré ešte môžu dodatočne vzniknúť a mesto ich nie je schopné uhradiť z vlastného rozpočtu,“ uviedol po stretnutí Pellegrini.

Premiér sa vyjadril aj k verejnosťou kritizovanej cene objednávky na demolačné práce a odvoz sutín za 1,1 milióna eur. „Nie som ani súdny znalec, ani stavbár, aby som dokázal odhadnúť, že či kilometer za prevoz tony sutiny, alebo poplatky za uloženie na skládke sú v primeranej výške. Na to sa musia pozrieť odborníci. Zodpovedať na otázku, či tá suma je alebo nie je primeraná, alebo, či všetko je v zmysle zákonov, môžu len tí, ktorí na to majú oprávnenie a samozrejme zodpovednosť nesie tak vedenie mesta, ako aj členovia krízového štábu,“ uviedol Pellegrini. Keďže ide o verejné zdroje, to podľa neho dáva veľkú zodpovednosť vedeniu mesta pri dodržiavaní všetkých predpisov o efektívnom a hospodárnom nakladaní s verejnými prostriedkami. „V tomto prípade je to už na vedení mesta Prešov, či tieto sumy sú definitívne, či sú oprávnené a či existovali aj iné ponuky, ale to už naozaj si musí zodpovedať pani primátorka,“ povedal premiér.

Témou rokovania medzi premiérom a primátorkou Prešova bola aj pochybná zmluva na odvoz sutín z Mukavčeskej ulice. Tie ostali po výbuchu plynu v jednej z bytoviek. Zdroj: FB / Mesto Prešov – oficiálna stránka

Primátorku nechce obviňovať

Zároveň zdôraznil, že odmieta situáciu využiť na predvolebný politický boj. „Ja sa nenechám ani teraz v predvolebnom období, hoci by som mohol skĺznuť alebo vtiahnuť do nejakej politickej debaty alebo k obviňovaniu… V tomto sa budem správať spravodlivo a zodpovedne s tým, že toto musia posúdiť tí, ktorí na to majú odbornú spôsobilosť. V prípade, že by išlo o nejaké sumy, ktoré sa vymykajú štandardným cenníkom stavebných prác, tak, samozrejme, nebude ich možné ani zo strany vlády preplatiť. Vláda môže preplácať len niečo, čo zodpovedá hospodárnemu a efektívnemu nakladaniu s verejnými zdrojmi,“ uviedol premiér a dodal:

„Nie som tu na to, aby som ju (A. Turčanovú, pozn. SITA) bránil, ale ani aby som ju obviňoval. Je pravda, že takéto situácie sú mimoriadne a nie na všetko je spoločnosť akoby pripravená, pretože obrovský výbuch paneláku a potreba demolácie 12 poschodového paneláku to nie sú bežné veci, s ktorými sa stretávame. Na druhej strane vnímam, že aj verejnosť, aj všetci vytvárali enormný tlak na to, aby sa čo najskôr niečo s tou budovou urobilo, keďže sa nemohli ostatní dostať do svojich bytov v iných bytovkách. Takže ten tlak bol enormný. Bolo to pár týždňov, alebo niekoľko dní pred Vianocami, takže tá situácia bola veľmi komplikovaná“.

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Použiť EVO nikomu nenapadlo

Primátorka Turčanová zopakovala, že mesto oslovilo so žiadosťou o demoláciu bytovky sedem firiem. Malo ísť o veľké spoločnosti, ktoré pracujú v okolí, majú dostatočnú techniku a oprávnenie na nakladanie aj s iným ako nebezpečným odpadom. „Tieto firmy mnohé povedali, že môžu dať ponuku, ale až neskôr, alebo že majú plné kapacity a tri – štyri mesiace sa nevedia dostať k zákazke. Písomnú ponuku predložila iba firma Matijka. Všetci začali diskutovať o tom, že by to vedeli urobiť za iné peniaze až po tom, keď bola zverejnená objednávka,“ konštatovala Turčanová.

Primátorka pripustila, že možno bolo vhodné použiť systém Úradu pre verejné obstarávanie (EVO). „Neviem prečo to niekoho z mojich kolegov nenapadlo, ani nikoho na krízovom štábe, ale naozaj všetci zháňali podľa kontaktov, ktoré firmy vôbec majú túto kapacitu to urobiť. Lebo zbúranie bytového domu nie je jednoduchá záležitosť. Nebol vyprataný bytový dom, obsahoval nábytok, elektroniku, veci osobnej spotreby, nešlo teda o čistý stavebný materiál,“ zdôraznila primátorka.

V jednej sume viacero položiek

Suma 1,1 milióna eur na objednávke pre firmu Matijka, s.r.o z Kružlova sa aj podľa nej na prvý pohľad možno zdá nadhodnotená, jednotlivé položky však predražené nie sú. „Búranie troch podlaží, ktoré nemohla zbúrať firma Cannoneer bolo vyčíslené na 185 641 eur. Ponuky dvoch firiem na demolačné práce, ktoré sme mali ešte predtým (týkali sa demolácie celého objektu bez odvozu a likvidácie odpadu – pozn. SITA) boli v sume 420-tisíc a druhá v sume 370-tisíc eur. Teda, nezdá sa mi to predražené,“ konštatovala primátorka. Dodala, že odvoz sutiny spolu s nakladaním sú rozpočtované na 384-tisíc eur, presun hmôt a vyčistenie terénu na 170-tisíc eur a poplatok za skladovanie sutiny vyčíslila spoločnosť prevádzkujúca skládku na 202-tisíc eur. „Toto všetko je v tej jednej objednávke. Možno, keby sme to urobili tak, že by sme vystavili samostatné objednávky na tieto čiastočné práce, tak by všetci povedali, že je to v poriadku. Ale naozaj tá suma spolu počítaná sa zdá vysoká,“ pripustila Turčanová.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali. V meste je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.