Bratislava Domáce Regióny Top

Primátor Vallo zarobí tento rok viac ako 5-tisíc eur. Jeho viceprimátori takmer 4-tisíc eur

Primátor Bratislavy Matúš Vallo nezískal maximálny možný plat. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA (redakcia,TASR) – Nový bratislavský primátor Matúš Vallo bude zarábať mesačne 5 316 eur. Plat v takejto výške mu schválili mestskí poslanci na svojom stredajšom rokovaní s účinnosťou od 7. decembra, keď Vallo prevzal vedenie hlavného mesta. Schválili aj výšku platov pre viceprimátorov a poslancov. Nesrovnalovi preplatia 16 a pol dňa nevyčerpanej dovolenky.

 

Primátorovi patrí tento rok minimálny mesačný plat vo výške 3 797 eur. Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku. Priemerná mzda za minulý rok bola na úrovni 954 eur a Vallo je zaradený v deviatej platobnej skupine podľa počtu obyvateľov s násobkom 3,98. Mestské zastupiteľstvo však môže minimálny plat podľa zákona zvýšiť až o 60 percent. Maximálny plat primátora hlavného mesta tak môže byť 6076 eur mesačne.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo však rozhodlo Vallovi zdvihnúť minimálny mesačný plat o 40 percent, a teda na sumu 5 316 eur. “Navrhovaná výška korešponduje s obvyklou výškou percentuálneho zvýšenia platu primátorov Bratislavy v období 2010 až 2017 Milana Ftáčnika a Iva Nesrovnala,” píše sa v predloženej dôvodovej správe.

Mestské zastupiteľstvo zároveň odsúhlasilo aj odmeňovanie poslancov, členov komisií a námestníkov primátora (viceprimátorov). Výška odmeny sa tak v prípade viceprimátorov môže vyšplhať až na 3 721 eur.

Matúša Vallo počas volebnej noci s podporovateľom spevákom Ivanom Táslerom. Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Viceprimátori budú traja

Vallo si po dvoch týždňoch vo funkcii vybral aj troch svojich zástupcov. Ako prvé predstavil viceprimátorky Táňu Kratochvílovú (bude sa venovať oblasti dopravy a životného prostredia) a Luciu Štasselovú, ktorá bude mať na starosti sociálnu oblasť, bývanie a kultúru. “S oboma dámami sa poznám z prostredia samosprávy, verím, že naša spolupráca bude veľmi dobrá,” uviedol.

Tretím viceprimátorom bude Juraj Káčer, ktorý kandidoval do bratislavského mestského zastupiteľstva za Dúbravku ako nominant pravicovej koalície. Na včerajšom mestskom zastupiteľstve to oznámil nový primátor Bratislavy Matúš Vallo. “S primátorom Matúšom Vallom sme dohodnutí, že sa funkcie ujmem 20. decembra,” potvrdil Káčer pre TASR. Ako námestník primátora bude mať v kompetencii oblasť školstva, športu a čiastočne i bezpečnosti. “Rovnako budem mať na starosť aj komunikáciu hlavného mesta s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK),” uviedol poslanec, ktorý je zároveň aj krajským poslancom.

Priznal, že by rád prispel k tomu, aby sa Bratislava stala mestom, ktoré bude v oblasti športu viditeľnejšie a aktívnejšie. Chce sa tiež sústrediť na koncepčnú podporu činnosti základných umeleckých škôl (ZUŠ). “Pozornosť musíme venovať aj centrám voľného času (CVČ) a tomu, aby ich ponuka a činnosť viac korešpondovali so súčasnou dobou, očakávaniami i záujmami detí a mládeže,” dodal.

Nesrovnalovi sa preplatí nevyčerpaná dovolenka

Mestské zastupiteľstvo priznalo aj nárok bývalému primátorovi na náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku a to vo výške 16,5 dňa.  Ivo Nesrovnal do augusta 2017 zarábal mesačne 4 500 eur, v júli 2017 však mestskí poslanci rozhodli o znížení jeho platu na 3 300 eur mesačne. Na sumu 3 416 eur mesačne mu poslanci zvýšenie platu odsúhlasili v júni, a to s účinnosťou od januára 2018.

Bývalý primátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal. Zdroj: Glob.sk

Platové pomery šéfov samospráv upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Primátorov plat musí podľa zákona mestské zastupiteľstvo prerokovať raz ročne.