Domáce Top

Primátor mesta Kežmarok má za sebou prvý rok vo funkcii

KEŽMAROK – Pre kežmarského primátora Jána Ferenčáka bola podľa jeho slov počas prvého roka vo funkcii prioritou bezpečnosť občanov a ich majetku v súvislosti s protipovodňovými opatreniami. „Ministerstvo životného prostredia postavilo v bývalom vojenskom priestore dva poldre z vlastnej rozpočtovej kapitoly. Konečné riešenie to nie je, ale ak príde prívalová vlna, máme vďaka poldrom viac času, ktorý sme predtým nemali a vieme sa včas pripraviť,“ vysvetlil primátor. K vyššej bezpečnosti v kežmarských uliciach by podľa neho mal prispieť aj rozšírený kamerový systém mestskej polície, pešie hliadky a cyklohliadky polície v meste.

Novinkou v minulom roku bola zmena úradných hodín na mestskom úrade v Kežmarku a ním riadených mestských organizácií. Zrušili sa nestránkové dni a Kežmarčanom sú pracovníci úradov k dispozícií bez obedňajšej prestávky. Mesto začalo komunikovať na portáli Odkaz pre starostu a Kežmarčania môžu svoje podnety, pripomienky a odkazy pre mesto zasielať prostredníctvom služby City monitor. K lepšej informovanosti obyvateľov o tom, čo mesto robí, prispeli podľa Ferenčáka aj mestské médiá. Miestne noviny sú od konca roka 2015 bezplatné a distribuované do každej domácnosti.

Pri hodnotení sa primátor nevyhol problému so zimným štadiónom, na dokončenie ktorého sú potrebné približne dva milióny eur.

K úspešným investičným projektom primátor zaradil vybudovanie troch cyklotrás. Koncom roka 2015 tiež finišoval projekt verejného osvetlenia, počas ktorého sa vymenilo približne 360 led svietidiel na hlavných dopravných ťahoch. Podľa primátora tak mesto ročne ušetrí do 20-tisíc eur. Kežmarok v minulom roku zabezpečil aj bezplatnú mestskú hromadnú dopravu deťom do šiestich rokov a seniorom a novinkou bol aj parkovací systém v centre mesta, ktorý umožnil vytvoriť 300 miest na parkovanie.

Kežmarský primátor vyzdvihol tiež investora, ktorý minulý rok vytvoril 250 nových pracovných miest a plánuje ďalšie rozšírenie výroby. „Najväčším zamestnávateľom v Kežmarku je ale mesto a jeho organizácie, v ktorých pracuje okolo 900 ľudí. Momentálne spolupracujeme s úradom práce a približne 50 ľudia majú možnosť si privyrobiť v rámci aktivačných prác,“ spresnil Ferenčák.

V súvislosti s plánmi na tento rok Ferenčák informoval o zámere mesta po desiatke rokov obnoviť prevádzku mestského kúpaliska, ktoré by malo byť nízkorozpočtové. Ďalšie plány sa týkajú areálu bývalých kasární, v ktorom by chcel zriadiť študentský kampus. Zakomponovaný je aj do návrhu Akčného plánu a presťahovať by sa do neho mali stredné školy, vytvorilo by sa tak akési študentské mestečko. Prioritou Jána Ferenčáka v tomto roku je začatie obnovy infraštruktúry v meste, digitalizácia a prechod na optický internet mestského úradu a jeho organizácií, ako aj podpora zamestnanosti. Nové pracovné miesta by mala priniesť realizácia pripravovaného Akčného plánu pre okres Kežmarok.