Bratislava Domáce Regióny

Primátor Bratislavy nepripustí žiadne stavby, ktoré môžu škodiť životnému prostrediu

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Hlavné mesto nepripustí žiadne stavby v Bratislave, ktoré môžu škodiť životnému prostrediu. Ak sa tak deje, mesto s tým má problém. Pre TASR to uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo. Reagoval tak na rozsiahlu štvrtkovú policajnú akciu v Bratislavskom kraji, ktorá má súvisieť s podozreniami, že sa na stavbu bratislavského obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, používa kontaminovaná zemina či stavebný odpad.

 

Vallo spresnil, že už na jednom z prvých stretnutí so zástupcami koncesionára projektu výstavby nultého obchvatu Bratislavy (spoločnosť Zero Bypass Limited, spolu so zhotoviteľom D4R7 Construction, pozn. TASR) sa pýtal na túto tému. “Pretože už vtedy bolo z verejne dostupných informácií známe, že takáto vec tam hrozí. Vtedy sme boli ubezpečení konzorciom, že nič také sa nedeje,” povedal.

Primátor tvrdí, že mesto nie je objednávateľom stavby a má na ňu len minimálny dosah. Priznáva však, že stavba zasahuje aj na územie Bratislavy, a preto sa bude o prípad intenzívne zaujímať. “Nepripustíme žiadne stavby, ktoré môžu škodiť životnému prostrediu v Bratislave. Máme s tým problém,” vyhlásil Vallo. Tvrdí, že verejnosť potrebuje dobudovanie D4 a R7, pretože aj pre túto výstavbu sú v hlavnom meste rozsiahle dopravné obmedzenia. “Dúfam, že to dobre dopadne a životné prostredie v Bratislave a okolí nebude dotknuté,” podotkol. Deklaruje, že sa v tejto veci chce stretnúť s ministrom dopravy Árpádom Érsekom (Most-Híd) i zástupcami koncesionára. “Budeme sa zaujímať a chcieť vedieť detaily,” skonštatoval Vallo.

Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Policajti vo štvrtok od skorých ranných hodín zasahujú na viacerých miestach Bratislavského kraja, dôvodom má byť environmentálna trestná činnosť. Súvisieť má s podozreniami, že sa na stavbu obchvatu D4 a R7 používa kontaminovaná zemina. “Sú vykonané viaceré prehliadky bytových, ako aj nebytových priestorov, avšak s prihliadnutím na súčasný stav bližšie informácie poskytneme, až keď to situácia vo vyšetrovaní umožní,” uviedla polícia.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil súčinnosť polície a envirorezortu počas štvrtkovej razie k podozreniam súvisiacim s výstavbou bratislavského obchvatu. V teréne podľa ministra okrem policajtov pôsobili aj inšpektori životného prostredia. Na akcii sa podieľali aj odborníci priamo z ministerstva životného prostredia.

Policajné komando nabehlo do sídla spoločnosti D4R7 Construction, s.r.o. v bratislavskom Novom meste. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček