Banská Štiavnica Regióny

Primátor Banskej Bystrice kritizuje vedenie župy pre neinformovanie o kríze v autobusovej doprave

Zdroj: TASR / Jozef Poliak

BANSKÁ BYSTRICA – Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko v otvorenom liste vyzval predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jána Luntera, aby župa mesto neodkladne informovala o aktuálnom aj výhľadovom stave riešenia prímestskej autobusovej dopravy v regióne, keďže je integrovaná s mestskou hromadnou dopravou krajského mesta. Výzva podľa primátora reflektuje požiadavky primátorov a starostov miest a obcí, ktorých sa dotkla kríza v prímestskej autobusovej doprave.

 

„O hroziacej situácii v doprave nebolo oficiálne naše mesto zo strany vedenia BBSK do poslednej chvíle informované. Zaujíma nás, dokedy bude platiť súčasný stav a ako bude doprava zabezpečená v prípade rozhodnutia súdu o neplatnosti dodatkov,“ uvádza sa v liste županovi.

Podľa primátora Noska je nevyhnutné, aby zo strany predsedu kraja Luntera smerovali k predstaviteľom miestnych samospráv korektné a jasné informácie o spôsobe riešenia vzniknutého stavu, resp. „ak si to situácia vyžaduje, aby sme ako primátori a starostovia boli prizvaní k rokovaniam s cieľom predísť zbytočným komplikáciám“.

Autobusové linky opäť premávajú

Nosko v liste tiež poďakoval všetkým starostom a primátorom, ktorí neváhali zobrať iniciatívu v tejto kritickej situácii do vlastných rúk a dokázali promptne zabezpečiť plynulosť dopravnej obslužnosti pre obyvateľov, školy, zdravotnícke zariadenia, ako aj zamestnávateľov v BBSK.

Prímestská autobusová doprava, ktorú zabezpečuje v deviatich okresoch Banskobystrického kraja spoločnosť SAD Zvolen, počas uplynulého víkendu nepremávala. Vyvrcholil tým spor medzi dopravcom a vedením BBSK, ktorý pretrváva od roku 2018 a riešia ho aj súdnou cestou. Na základe objednávok od miest a obcí vyrokovaných počas víkendu so SAD Zvolen autobusy dočasne premávali prvé dva pracovné dni v týždni. Od dnešného dňa premávajú autobusy na základe pristúpenia dopravcu k dohode predloženej vedením kraja.