Domáce Politika Top

Prijatie paktu sme odmietli. Kľúčové rozhodnutie má však v rukách Pellegrini

O tom, či bude mať Slovensko v Marrakéši svojho zástupcu rozhodne vláda na čele s Petrom Pellegrinim. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Poslanci pakt odmietli, teraz je na ťahu premiér Peter Pellegrini. Národná rada Slovenske republiky dnes 90 hlasmi prijala uznesenie ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, ktorým odmietla jeho prijatie. Otázka však teraz stojí, či Slovensko do Maroka pôjde, alebo nie. 

Prijatím uznesenia parlament skonštatoval, že Globálny pakt je “rozporuplným dokumentom, ktorý nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky.” Vládu Slovenske republiky žiada, aby k nemu “zaujala nesúhlasné stanovisko” a aby “vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania” tohto paktu “a jeho neprijatím Slovenskou republikou na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra 2018.”

V prijatom uznesení sa tiež píše, že Slovenská republika je plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky. “Ekonomicky motivovaná nelegálna migrácia je negatívny jav prinášajúci aj bezpečnostné riziká, a to v národnom, regionálnom i globálnom kontexte a SR podporuje riešenia jej príčin v krajinách pôvodu. Žiadny dokument o migrácii nemôže byť vykladaný tak, že by Slovenskú republiku obmedzoval v suverénnej právomoci rozhodovať o tom, koho bude považovať za legálneho migranta a koho za nelegálneho migranta a ktorému z nich udelí právo zdržiavať sa na jej území,” hovorí doplnok, ktorý do pôvodného uznesenia doplnila strana Smer-SD.

Za uznesenie zahlasovala ústavná väčšina

Zo 142 prítomných poslancov zahlasovalo za prijatie uznesenia 90. Proti bolo 15 poslancov, 31 sa zdržalo a 6 nehlasovali. Za prijatie uvznesenie zahlasovali kompletne všetci poslanci strany Smer-SD, Slovenská národná strana a aj ĽS – Naše Slovensko. Pridali sa k nim aj dvaja poslanci strany Most-Híd, zvyšok sa pri hlasovaní zdržal. Za boli tiež nezaradení poslanci Marek Maďarič, Richard Vašečka a trojica odídencov od Kollára – Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. 

„Som hrdý na to, že Národná rada sa pridala k množstvu parlamentov a Slovensko k množstvu štátov, ktoré odmietnu Globálny pakt OSN o migrácii,” povedal v reakcii na dnešné hlasovanie predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Národniari tiež trvajú na tom, aby do Marrákešu necestoval žiaden zástupca Slovenskej republiky, aby sa naša prítomnosť nedala zneužiť a nespochybnila by odmietavé stanovisko parlamentu aj SNS. „Navrhli sme, aby oficiálne stanovisko vlády ku migračnému globálnemu rámcu, bolo zaslané do Marrákešu diplomatickou poštou,” dodal podpredseda SNS Jaroslav Paška. 

Podľa šéfa strany Smer-SD Roberta Fica je záujmom strany Smer-SD, aby sa Slovensko v žiadnom prípade neprihlásilo k migračnému paktu. “Ak sú pochybnosti, že naša účasť v Marrakéši môže znamenať súhlas s globálnym paktom, o čom sa bavíme, ak 90 poslancov konštatuje, že dokument je pre nás nebezpečný? Očakávam, že vláda nájde také riešenie, ktoré bude v súlade s mandátom NR SR. Tiež si želám, aby sa našlo riešenie, vďaka ktorému nikto nebude uvažovať o zmene na ministerstve zahraničných vecí. Ja si želám, aby Lajčák zostal ministrom,” povedal Fico. Tiež nevylúčil možnosť, že naše výhrady voči paktu by sme do Maroka mohli poslať písomne. 

Tretia koaličná strana Most-Híd má však iný názor. Podľa predsedníčky zahraničného výbor Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd) môže totiž Slovensko komunikovať svoje výhrady k paktu iba tak, že sa rokovania v Marrákeši zúčastní. Podľa predsedu strany Bélu Bugára politici v súvislosti s paktom strašili ľudí. Odvolávajúc sa na analýzu skonštatoval, že účasťou na rokovaniach v Afrike sa Slovensko k ničom nezaviaže.

Na ťahu je Pellegrini

O tom, či Slovensko bude alebo nebude mať  na rokovaniach v Maroku svojho zástupcu rozhodne na svojom budúcotýždňom rokovaní vláda na čele s premiérom Petrom Pellegrinim. “Slovenská republika je suverénnou krajinou, ktorá má právo sama sa rozhodovať, kto bude na Slovensku žiť, kto môže alebo nemôže prísť, z akej krajiny môže alebo nemôže pochádzať alebo aké vzdelanie má mať a ako sa na Slovensku má správať. A nedovolíme nikomu, aby túto suverenitu akýmkoľvek spôsobom ohrozil,” vyhlásil dnes premiér. “Vláda, pokiaľ sa rozhodne a prijme uznesenie, že svoj nesúhlas vyjadríme svojou neúčasťou, tak garantujem, že v tomto prípade sa nikto so slovenských diplomatov, či už vyššieho, nižšieho alebo úplne najnižšieho rangu tohto podujatia nezúčastní,” jasne povedal.  

Slovensko nie je ani zďaleka jedinou krajinou, ktorá zaujala ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii odmietavý postoj. Nie už povedalo tiež Taliansko, Rakúsko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Austrália, Bulharsko, Chorvátsko, Izrael, Švajčiarsko a USA.

Minister Lajčák pohrozil demisiou. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Čo bude s Lajčákom? 

Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák ešte pred včerajším rokovaním vlády zopakoval, že pokiaľ nikto zo slovenských zástupcov do Maroka nepocestuje, zvažuje podanie demisie. Ako totiž zdôraznil, vo svojich názoroch a vyjadreniach je konzistentný.

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára bude jeho prípadný odchod spochybnením našej zahraničnej politiky, čo môže podľa neho ohroziť aj samotnú koalíciu. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko zasa uviedol, že mu ide o riešenie a nie o to, kto je ministrom. Predsedu strany Smer-SD Roberta Fica však požiadal, aby s ministrom zahraničia zjednal nápravu. Ten verí, že sa nájde také riešenie, aby Lajčák z ministerského kresla neodišiel. 

“Želám, aby sa našlo riešenie, vďaka ktorému nikto nebude uvažovať o zmene na ministerstve zahraničných vecí. Ja si želám, aby Lajčák zostal ministrom,” povedal Fico. Zároveň však zdôraznil, že chápe aj Lajčákovú pozíciu a to, že bol že bol šéfom Valného zhromaždenia OSN v čase, keď bola finálna diskusia o tomto dokumente. Možno tým žil viac, ako tým žijeme my. Ale nebol zas tak blízko pri migrácii, ako sme boli my. Ja si želám, aby Slovensko nepochybilo a prihlásilo sa ku krajinám, ktoré odmietajú tento pakt. A tiež si želám, aby zostal ministrom. Budem povzbudzovať vládu, aby sa našlo riešenie, ktoré to zabezpečí,” povedal.

O tom, či budeme mať 10.- 11. decembra v Marrakéši zastúpenie, rozhodne vláda na svojom rokovaní budúci týždeň v stredu.