Domáce Prezidentské voľby Top

Prijali ju v Bielom dome, podporil ju Bezák. Zuzanu Čaputovú však zviditeľnil najmä boj za životné prostredie

Zuzana Čaputová sa do povedomia verejnosti dostala najmä vďaka kauze Pezinská skládka. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Právnička, aktivistka a liberálka. Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová sa v prieskumoch objavuje na popredných priečkach. Hoci sa najčastejšie hovorí o jej aktivite pri kauze Pezinskej skládky, do povedomia verejnosti  sa dostala aj pri iných príležitostiach. 

 

Rodená Bratislavčanka získala v roku 1996 magisterský titul z práva na Univerzite Komenského. Počas štúdia, ale aj po jeho skončení, pôsobila v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, následne ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr odišla pracovať do tretieho sektora.

V neziskových organizáciách sa venovala verejnej správe, ale aj problematike zneužívaných a týraných detí. Jej najznámejším prípadom je však Pezinská skládka,  v ktorom sa ako právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta, usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku. Za svoje angažovanie sa vo veci získala aj prestížne medzinárodné ocenenie – Goldmanovu environmentálnu cenu. 

Goldmanova cena je často prirovnávaná k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky, udeľuje sa od roku 1990. Jej laureátov nominujú renomované environmentálne organizácie a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vyberá ich medzinárodná porota. Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu. Odovzdávajú ju každoročne v apríli v čase celosvetových osláv Medzinárodného Dňa Zeme v San Franciscu.

Po prevzatí ceny prijali Čaputovú aj v Bielom dome a Kongrese. Stretla sa s americkou ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu.

Prijal ju tiež náš prezident Andrej Kiska, ktorý jej príbeh označil za výnimočný.

Protest proti skládke v Pezinku si získal pomerne veľký celospoločenský ohlas.  FOTO TASR – ŠŠtefan Puškáš

V súčasnosti je skládka v Pezinku uzavretá, odpad tam už nevozia. Ide však nielen o výsledok snahy aktivistov, ale aj samotného mesta Pezinok. Prípad sa dostal na stôl Najvyššieho aj Ústavného súdu SR. Zaoberal sa ním aj Súdny dvor Európskej únie. Do europarlamentu smerovala petícia Pezinčanov.

Problematike Pezinskej skládky sa Čaputová venovala dlhých 14 rokov pod taktovkou VIA IURIS. Boj zahŕňal nielen súdne procesy a petície, ale aj demonštrácie. Prvá veľká demonstrácia bola v roku 2008. Povolenie potrebné na prevádzku skládky zrušil o päť rokov neskôr Najvyšší súd. Pezinčanov vtedy zastupovala práve Zuzana Čaputová. Neskôr taktiež vo veci skládky zastupovala aj obec Gbely.

Po svojom odchode v roku 2017 sa vrátila k advokátskej praxi s tým, že sa chce venovať najmä environmentálnym témam. V decembri 2017 oznámila svoj vstup do vznikajúcej strany Progresívne Slovensko. V januári 2018 ju zvolili za podpredsedníčku. Svoju kandidatúru na prezidentku oznámila v máji 2018.

Zuzana Čaputová je matkou dvoch dcér. V novembri 2018 sa na verejnosť dostala správa o jej rozvode. S bývalým manželom žili v odlúčení už dva roky.

Kontroverzná Bezáková podpora

Zuzana Čaputová sa objavila v kampani podporujúcej právo žien na interupciu, sama pritom hovorila, že “ona by si to nezvolila”, ale že je “právo ženy, aby sa rozhodla sama.” 

O niekoľko mesiacov neskôr jej svoju podporu v  prezidentských voľbách otvorene vyjadril bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Voči jeho rozhodnutiu sa vtedy ohradila Katolícka cirkev Slovenska prostredníctvom hovorcu Konferencie biskupov Slovenska. Bezák sa voči kritike ohradil a vyslovil vieru, že Čaputová vráti do politiky “citlivosť.” Čaputová a Bezák sa poznajú niekoľko rokov.

Na snímke vľavo primátor mesta Pezinok Oliver Solga a vpravo advokátka Zuzana Čaputová, ktorá zastupuje Pezinčanov v súdnom spore vo veci pezinskej skládky počas tlačovej konferencie 15. januára 2013 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann