Politika Zahraničné

Prievan v českej vláde. Babiš oznámil návrhy na dvoch nových ministrov

V Babišovej vláde sa vymenia dvaja ministri. Zdroj: TASR/AP

PRAHA – Český premiér Andrej Babiš (ANO) v stredu po schôdzke na Hrade s prezidentom Milošom Zemanom oznámil návrhy na nových ministrov. Ministra dopravy Dana Ťoka, ktorý odchádza na vlastnú žiadosť, vystrieda Vladimír Kremlík. Ministerstvo priemyslu a obchodu namiesto Marty Novákovej povedie Karel Havlíček. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

 

“Pán prezident sa chystá na návštevu Číny, dohodli sme sa, že tá výmena sa uskutoční 30. apríla,” uviedol Babiš.

Ministerka Nováková oznámila svoj koniec vo funkcii s tým, že premiérovo rozhodnutie rešpektuje. Niekdajšia prezidentka Zväzu obchodu a cestovného ruchu sa vryla do pamäti hlavne svojimi výrokmi o drahých mobilných dátach. Vyhlásila, že si za ne Česi môžu sami, pretože ich nekupujú.

Nahradí ju Havlíček, ktorý je šéfom Asociácie malých a stredných podnikateľov a živnostníkov a podpredsedom vládnej Rady pre výskum, vývoj a inovácie.

Minister dopravy Ťok zvažoval odchod z ministerského kresla viac ako rok. Už v máji 2018 vyhlásil, že premýšľa o demisii. Vtedy mu prekážalo, že necíti podporu od Babiša a hnutia ANO, čo sa týka mýtneho systému. Na jeho odchod tiež tlačili komunisti.

Aj keď Ťoka často kritizovala opozícia i verejnosť, stal sa doteraz najdlhšie slúžiacim ministrom dopravy. Do čela rezortu nastúpil za vlády Bohuslava Sobotku v roku 2014 ako nestraník za hnutie ANO.

Ťokov nástupca Kremlík pôsobí ako námestník pre právne služby a hospodárenie s majetkom na Úrade pre zastupovanie štátu vo veciach majetkových. Babiš už skôr naznačil, že na rezorte dopravy chce manažéra, a nie politika hnutia ANO, pripomínajú Novinky.cz.