Domáce Šport Top

VIDEO Prietrž mračien a divočina v záverečnom špurte. Sagan skončil na Vuelte San Juan opäť mimo pódia

Slovenský cyklista Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: vueltasanjuan.com

BRATISLAVA – Zatiaľ to nie sú preteky, s ktorými by mohol byť Peter Sagan spokojný. Na Vuelte a San Juan má za sebou tri etapy a ani jedno pódiové umiestnenie, dva hromadné špurty, ktoré neboli ideálne takticky zvládnuté a časovku z povinnosti.

 

Prietrž mračien v kombinácii s vetrom totiž prinútili Sagana zabudnúť na čas a iba prísť do cieľa. Aj preto je v celkovej klasifikácii na konci prvej stovky. Bolo otázne, či k zmene štatistík príde po štvrtej etape, ktorá na rozdiel od dvoch predchádzajúcich nebola “čistá” placka, ale mala na trati aj jedno tvrdé stúpanie prvej kategórie do výšky takmer 1500 metrov. Nič zložité a komplikované, čo by Sagan nemohol zvládnuť, no musí byť pri výjazde na kopec vpredu. Do cieľa to totiž je zhora už iba prudký zjazd a tam mohol slovenský šampión zamiešať karty. Podobné extrémne a brutálne zjazdy mu vyhovujú, čo napokon už niekoľkokrát predviedol napríklad aj na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Ďalším z favoritov na etapový triumf bol víťaz časovky Remco Evenopoel, ktorý sa takisto vyžíva v podobných profiloch. Na štarte už chýbal najlepší cyklista uplynulého roka Julian Alaphillipe, ktorý odstúpil ešte pred časovkou pre žalúdočné problémy. Aj keď na cyklistov čakalo 186 kilometrov na trati to opäť vyzeralo, akoby niečo ukradli. Leteli  v priemere viac 45 kilometrovou rýchlosťou, takže ani horská prémia I. kategórie pelotón neroztrhala. V cieli sa preto očakávala pekná divočina, keďže bolo po daždi, cesta bola mokrá, čo mohlo veci poriadne skomplikovať. Oba doterajšie špurtérske dojazdy boli totiž hektické a nervózne. Za týchto podmienok to mohlo byť ešte horšie.

Poriadnu búrku si navyše cyklisti užili od dvadsiateho kilometra pred cieľom, kedy lialo ako z krhly a viditeľnosť bola minimálna. Pred finišom nič príjemné a podmienky boli naozaj extrémne. Dojazd bol ešte aj komplikovaný technickou náročnosťou, keď 300 metrov pred páskou bol pravotočivá zákruta. Dlho to vyzeralo, že dvojica odvážlivcov Goiogana Peio a Robi Carpenter dotiahne svoj únik do víťazného konca, no ich snaha skončila pre nich mimoriadne tvrdo. A to len tri kilometre pred cieľom.

Podarí sa Saganovi konečne vyhrať etapu na pretekoch Vuelta a San Juan? Opäť sa taktizovalo ako a kedy načasovať špurt. Saganovi ho parádne rozbehol Daniel Oss, no v závere mal ekrazit v nohách Fernando Gaviria a vyhral svoju druhú etapu. Sagan skončil až štvrtý. Aj preto, že sa opäť nechal zavrieť pri bariére.

“Ako sa dalo očakávať, dnes bol ďalší deň pre šprintérov. Ďakujem chalanom za ich prácu, špeciálne v posledných kilometroch. Moje nohy ešte nie sú na úrovni potrebnej na to, aby som mohol súťažiť v dlhom šprinte. Nakoniec som skončil na štvrtom mieste. V jednom z tunelov som mal malú nehodu, ale dokázal som sa vrátiť späť na bicykel a zaradiť sa do pelotónu,” povedal Sagan po etape. Vo štvrtok je na Vuelte a San Juan voľný deň a v piatok čaká cyklistov kráľovská etapa, ktorá bude vrcholiť stúpaním na Alto Colorado.

Vuelta a San Juan Internacional

4. etapa: (San José de Jachal – Villa San Agustín, 185,8 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE Emirates 4:08:03 h, 2. Rudy Barbier (Fr.) Israel Start-Up Nation, 3. Álvaro Hodeg (Kol.) Deceuninck – Quick Step, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Piet Allegaert (Belg.) Cofidis, 6. Bert Van Lerberghe (Belg.) Deceuninck – Quick Step – všetci rovnaký čas

Poradie po 4. etape: 1. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck – Quick Step 11:42:38 h, 2. Filippo Ganna (Tal.) Talianska reprezentácia +33 s, 3. Óscar Sevilla (Šp.) Team Medellin +1:09 min, 4. Nelson Oliveira (Portug.) Movistar +1:26, 5. Brandon McNulty (USA) Movistar +1:27, 6. Maciej Bodnar ((Poľ.) +1:28,…94. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +5:28