Domáce Politika Top

PRIESKUM Vláda s podporou Kotlebu by bola problém. Za neprijateľnú ju označila viac ako polovica ľudí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Parlamentné voľby sa nezadržateľne blížia a podľa viacerých prieskumov by súčasná vládna koalícia v podobe, ako ju poznáme, už nevznikla. Šancu tak dostávajú nové subjekty a opozícia, ktorá však musí riešiť rovnaký problém – podľa prieskumov strany nemali dostatok mandátov. Na mieste je tak otázka, ako by sa voliči vysporiadali s podporou Kotlebovej ĽSNS. Výsledky hovoria jasne. 

 

Pre ľudí je tak podpora ĽSNS vo vláde neprijateľnou voľbou, pričom až vyše 67 percent opýtaných je proti. Viac ako štvrtina s touto možnosťou nemá problém a vyše 6 percent nevedelo odpovedať. Výsledky vychádzajú z prieskumu agentúry Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo. 

Z hľadiska voličov parlamentných aj mimoparlamentných subjektov je táto odpoveď rovnaká. Líšia sa iba podielom hlasov. Voliči najsilnejšej politickej strany a zároveň koaličného partnera uviedli, že možnosť, aby vláda mala podporu ĽSNS, je pre nich neprijateľná na takmer 70 percent, problém s ňou nemá 22,1 percenta opýtaných a osem percent nevedelo odpovedať. 

Voliči SNS mali mierne liberálnejšie odpovede. Pre 71,3 percenta je podpora vo vláde ĽSNS nerijateľná, pre 19,5 percenta by naopak bola prijateľnou a 9,2 percent nevedelo odpovedať. Presne medzi sa nachádzajú odpovede voličov Bugárovho Mostu-Híd. 69,2 percenta bolo proti, 20,8 za a desatina respodentov odpovedala, že nevie.

Najmiernejšie odpovedali Kollárovci

Omnoho menej s touto možnosťou súhlasia voliči SaS. Podľa prieskumu až trištvrtina sympatizantov tejto strany uviedla, že je pre nich variant podpory ĽSNS neprijateľný, takmer 20 percent sa vyjadrilo naopak a 5 percent nevedelo odpovedať. Ešte menej prijateľná bola táto možnosť pre voličov OĽaNO. Až 85,8 percenta uviedlo, že pre nich ide o neprijateľnú voľbu, pre 13 percent by išlo o pijateľnú voľbu a 1,2 percenta sa nevedelo rozhodnúť. 

Najmiernejšie odpovede mali voliči Kollárovej strany Sme rodina. Proti podpore bolo 61,7 percent respondentov, 35,1 percenta bolo za a 3,2 percenta nevedelo odpovedať.

V prieskume dominujú aj voliči mimoparlamentných strán – koalície Progresívneho Slovenska a Spolu, ako aj Hlinovho KHD. Možnosť podpory ĽSNS vo vláde je neprijateľná pre 82,2 percenta sympatizantov dvojkoalície, pre 16,6 percenta prijateľná je a 1,2 percenta respondentov nevedelo odpovedať.  Najmenej s touto možnosťou súhlasili voliči KDH. Za nebola ani desatina respodentov, pričom až takmer 85 percent bolo proti. Odpoveď “neviem” využilo 5,7 percenta opýtaných sympatizantov hnutia. 

Pre ženy a dôchodcov neprijateľná voľba

Čo sa týka demografických znakov, tak podpore ĽSNS vo vláde sú viac naklonení muži ako ženy. Konkrétne je prijateľná pre viac ako tretinu mužov, kým 60 percent je proti, avšak ani nie pätina žien s touto možnosťou súhlasí a trištvrtina respodentiek je proti. Negatívne sa k otázke postavili aj seniori. Iba pre necelých 17 percent je variant prijateľný, 76 percent je proti. Rovnaký názor majú aj občania s maďarskou národnosťou – iba 15 percent možnosť označilo za prijateľnú, a až vyše 77 percent ju označilo za neprijateľnú. 

Už zajtra sa rozhodne o ďalšom osude Kotlebovej ĽSNS. Súd bude po odročení rozhodovať, či rozpustí aj druhú Kotlebovu stranu, alebo bude pôsobiť tak, ako doteraz. Najvyšší súd tak koná na základe návrhu generálnej prokuratúry.