Politika Zahraničné

Prieskum v Česku ukázal dôveru k ústavným činiteľom. Vo vedení je Rychetský a Zeman.

Prezident Miloš Zeman. - Zdroj: TASR/Michael Gruber

PRAHA – Najvyššiu dôveru z vrcholných českých ústavných činiteľov má predseda Ústavného súdu (ÚS) Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman (obaja zhodne 43 percent). Na treťom mieste sa nachádza premiér Andrej Babiš s dôverou 35 percent ľudí. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry Centrum pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorej výsledky priniesol v pondelok portál Novinky.cz.

V prvej päťke sa umiestnil ešte predseda Senátu Jaroslav Kubera (opozičná Občianska demokratická strana – ODS), ktorému dôveruje 34 percent ľudí, a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová (vládna Česká strana sociálnodemokratická – ČSSD), ktorej dôveruje 29 percent opýtaných, rovnako ako ministrovi vnútra a šéfovi ČSSD Janovi Hamáčkovi. Viac ako štvrtina respondentov dôveruje aj ministerke financií za vládne hnutie ANO Alene Schillerovej (28 %) a guvernérovi Českej národnej banky Jiřímu Rusnokovi (27 %).

Najvyššiu nedôveru vyjadrili ľudia šéfovi poslancov TOP 09 Miroslavovi Kalouskovi (78 %), premiérovi Babišovi (60 %), šéfovi poslancov ANO Jaroslavovi Faltýnkovi (53 %) a prezidentovi Zemanovi (49 %). “Dôvera nad nedôverou medzi skúmanými predstaviteľmi v súčasnosti významne prevažuje u Pavla Rychetského a mierne u Jaroslava Kuberu. U všetkých ostatných skúmaných predstaviteľov viac či menej významne nedôvera prevažuje nad dôverou,” uviedlo CVVM, ktoré je výskumným oddelením Sociologického ústavu Akadémie vied ČR. Rychetskému nedôverovalo 28 a Kuberovi 29 percent opýtaných. Prieskum sa uskutočnil od 4. do 14. mája medzi 1026 respondentmi, pripomenul portál Novinky.cz.