Domáce Politika Top

PRIESKUM Most-Híd zostal pred dverami parlamentu. Klesá aj Smer

Most zostal pred dverami parlamentu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Politická mapa Slovenska sa pomaly ale isto prekresľuje. Zatiaľ čo Smer-SD pomaly stráca na popularite, preferencie sú pozitívne pre nové politické tváre. Najnovší prieskum z dielne agentúry Focus ukazuje, že koalícia nových strán je už na druhom mieste. Hlavu v smútku vška môžu mať poslanci strany Most-Híd. Do parlamentu by sa nedostali. 

 

Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 8.4. – 14.4.2019 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1026 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka:

“Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”

14,7% respondentov by nešlo voliť a 14,6% odpovedalo „neviem“. Ostatných 70,7% rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (33), koalícia strán Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia (23), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (18), SaS (18), Sme rodina – Boris Kollár (17), OĽANO (16), SNS (13), KDH (12).