Domáce Politika Top

PRIESKUM: Koalícia by vládu nezložila, opozícia tiež nie

Ilustračné

BRATISLAVA: Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 2.8. –9.8.2018 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1007 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”

Podľa výsledku by  13,6% respondentov nešlo voliť a 17,9% odpovedalo „neviem“. Ostatných 68,5%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (37), SaS (22), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (18), Sme rodina – Boris Kollár (18), SNS (17), OĽANO-NOVA (15), KDH (13), MOST-HÍD (10).

Strany dnešnej vládnej koalície (SMER-SD, SNS a MOST-HÍD) by tak spolu získali 64 kresiel, čo nestačí na vytvorenie parlamentnej väčšiny a tým aj vlády. Strany dnešnej opozície (SaS, Sme rodina -Boris Kollár,  OĽANO-NOVA a zatiaľ mimoparlamentnej strany KDH) by spolu získali 68 kresiel, čo rovnako na vytvorenie vlády nestačí. 

Ak  by sa k opozícii pridal MOST-HÍD, vytvorili by tesnú väčšinu s 78 kreslami. Ak by sa pridalo SNS, bolo by 85 kresiel. Ak by sa k dnešnej opozícii pridalo SNS aj MOST-HÍD spoločne by dokázali získať ústavnú väčšinu v Národnej rade SR. V takejto koalícii by ale bolo spolu 6 politických subjektov.

 

FOTO: FOCUS