Domáce Parlamentné voľby Politika Voľby

PRIESKUM Keby volili len mladí, poriadne by zamiešali karty. Najpopulárnejšou stranou je pre nich ĽSNS

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Najpopulárnejšou stranou medzi mladými ľuďmi je Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala Rada mládeže Slovenska (RmS) na vzorke 585 respondentov vo veku 18 až 29 rokov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí, nasleduje koalícia strán Progresívne Slovenska a Spolu (PS/Spolu), ktorá je medzi mladými rovnako populárna ako strana Sme rodina. Oproti minuloročnému prieskumu sa ukazuje, že v súčasnosti je rozhodnutých voliť viac mladých.

 

Strana Mariána Kotlebu by získala 13,7 percenta hlasov zo všetkých voličov vo veku 18 – 29 rokov. V prípade, že by išlo iba o rozhodnutých voličov, získala by 18,9 percenta a volil by ju teda takmer každý piaty mladý Slovák. Druhou najpopulárnejšou je strana Za ľudí, získala by 9,3 percenta. PS/Spolu a Sme rodina majú zhodne 8,6 percenta. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 7,2 percenta, Smer-SD 6,8 percenta. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu v prípade, že by volili iba mladí, je SaS s piatimi percentami.

Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ĽSNS by najčastejšie volil ľudia, ktorí si myslia, že November ’89 mal na Slovensko negatívny vplyv. Prieskum ďalej ukázal, že kotlebovci už nie sú stranou prvovoličov, 75 percent z nich je starších ako 22 rokov. Ich voliči si tiež myslia, že voľby sú plytvaním času a peňazí a demokracia nie je pre Slovensko najlepším politickým systémom.

Naopak podľa mladých voličov PS-Spolu, Kresťanskodemokratického hnutia a Za ľudí mal November ’89 na slovenskú spoločnosť pozitívny vplyv. Myslí si to viac ako 80 percent respondentov. Z merania vyplynulo, že v porovnaní s minulým rokom je nerozhodnutých pre konkrétnu politickú stranu menej mladých voličov. V roku 2018 ich bolo 28 percent a tento rok ide o 17,2 percenta.

Smer-SD by získal 6,8 percenta. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

RmS združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú práci s deťmi a mládežou. V súčasnosti ich zastrešuje 25, každá z nich je formálne zaregistrovaná ako občianske združenie alebo nezisková organizácia. Všetky spolu združujú viac ako 60-tisíc detí a mladých ľudí. RmS vznikla v roku 1990 ako občianske združenie.