Zahraničné Politika Top

Príde o šancu byť prezidentkou kvôli zdraviu? Američania Clintonovej už neveria!

WASHINGTON – Hillary Clintonová sa vrátila, ale na ako dlho? To je otázka, ktorú si v poslednom období kladie množstvo Američanov. Demokratická kandidátka na post prezidenta USA je v hľadáčiku nielen médií kvôli svojmu zdravotnému stavu, okolo ktorého sa aj napriek ubezpečovaniu z jej strany vznáša aura tajomna a neistoty.

Demokratov vydesil moment spred dvoch týždňov, keď Clintonová počas spomienkového obradu na 11. september 2001 neudržala rovnováhu, pretože jej prišlo nevoľno. Ako neskôr uviedla jej lekárka, politička trpela zápalom pľúc a časť svojej ďalšej kampane musela nechať na spolupracovníkov.

Podľa vyjadrenia doktorky Bardackovej Clintonovej diagnostikovali slabý zápal pľúc bakteriálneho pôvodu. Ako uviedol doktor Sanjay Gupta pre CNN, je to normálne liečiteľná choroba, ale netreba ju brať na ľahkú váhu.

Takto odchádzala Hillary Clintonová počas spomienkového obradu na 11. september
Takto odchádzala Hillary Clintonová počas spomienkového obradu na 11. september

Zdravotné problémy z minulosti

Clintonová tak vyvolala veľké otázniky. Jej rival Donald Trump totiž dlhodobo útočí na jej zdravie odvolávajúc sa aj na jej problémy z minulosti. Zlomenina lakťa z júna 2009 problémom byť nemusí, avšak otras mozgu z roku 2012 už áno. Podľa jej vyjadrení pre FBI nastal ďalší problém.

„Avšak v decembri 2012 Clintonová utrpela otras mozgu a približne v období Nového roka mala krvnú zrazeninu [v hlave]. Podľa rád jej doktorky mohla pracovať iba pár hodín denne a nemohla si spomenúť na niektoré inštruktáže, ktoré obdržala,” uvádza sa v správe FBI.

Problémová krvná zrazenina?

Čo sa týka krvnej zrazeniny, už v roku 1998 bolo Clintonovej odporúčané, aby brala lieky na riedenie krvi. Mala sa tak vyhnúť hlbokožilovej trombóze počas jej obdobia, v ktorom často cestovala na dlhé vzdialenosti lietadlom.

Ako uvádza Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, krvné zrazeniny môžu pre cestovateľov znamenať veľký problém. Vzniknúť môžu v hlbokých žilách, ak človek sedí príliš dlho. Problém nastáva predovšetkým, ak sa odtrhne a vydá sa do iných častí tela a môže sposôbiť smrť, ak napríklad zablokuje žilu.

Po už spomínanom otrase mozgu z decembra 2012 sa v Clintonovej mozgu vytvorila krvná zrazenina, ktorá sa neskôr rozložila.

Obvinenia republikánov

V septembri započal kontroverzný republikán ofenzívu po tom, ako Clintonová odmietla pozvanie mexického prezidenta na návštevu. Trump sa pýtal, či jeho protivníčka má vôbec silu a energiu, aby „urobila Ameriku opäť veľkou”.

Clintonovej spolupracovník Tim Kaine reagoval jednoznačne. Trumpove tvrdenia označil za „idiotické” a poukázal na fakt, že v deň, keď ju takto jej rival obvinil, bola v Ohiu a stretla sa s Americkou légiou.

Američania jej veľmi neveria

Zdá sa však, že tieto útoky prinášajú ovocie. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil portál Huffington Post a YouGov, iba 39% Američanov verí, že Clintonová je v dostatočnej fyzickej kondícii, aby dokázala fungovať ako prezidentka nasledujúce štyri roky. 38% občanov USA si myslí presný opak a 23% ďalších je neistých.

Dobrému stavu kandidátky už verí aj menej voličov demokratov – 64%, čo je pokles o 20%. Trumpovi sa naopak darí lepšie, podľa lekárskej správy, ktorú vydal minulý týždeň, je jeho stav výborný. “Berie lieky na zníženie lipidov a nízke dávky aspirínu… Neholduje nijakým tabakovým výrobkom či alkoholu,” píše sa v správe. Aj preto si až 63% Američanov myslí, že je zdravotne spôsobilý na post prezidenta Spojených štátov.

Zdroj: ph, SITA, Politico, Huffington Post, CNN, Foto: SITA, Video: Twitter