Tatranská Lomnica

Pri výučbe lyžovania je najdôležitejšia bezpečnosť, tvrdia inštruktori

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

TATRANSKÁ LOMNICA – Počas jarných prázdnin veľa rodičov využíva voľné dni na výučbu lyžovania svojich detí. Inštruktor z lyžiarskej školy v Tatranskej Lomnici Gabriel Špak upozorňuje, že najdôležitejšie je pri tom myslieť na bezpečnosť a deti by mali zveriť do rúk inštruktorom lyžovania v uzavretých areáloch lyžiarskych škôl.

 

„Už len pre bezpečnosť je lepšie, ak je pri výučbe k dispozícii uzavretá aréna, kde sú len inštruktori a ich klienti, takže je to individuálnejšie. Máme tu rôzne detské pomôcky, ktoré najmenších lyžiarov namotivujú, vedieme ich aj edukatívne, poznávame farby, zvieratká. Je to pre nich zaujímavejšie ako na kopci, kde by inštruktor stále musel dávať pozor, aby dieťa niekto nezrazil,“ vysvetľuje Špak.

Podľa neho je dôležité celý výcvik viesť formou hry. Vždy preto začínajú zábavnou rozcvičkou a snažia sa deťom dopriať na svahu čo najviac zážitkov. Výučba je potom oveľa jednoduchšia a deti si zároveň lyžovanie obľúbia. Samotný kurz a jeho dĺžka do veľkej miery závisia od veku. „Máme skúsenosti, že tri až 4-ročné deti vydržia maximálne hodinku denne. Staršie do šiestich rokov sa naučia lyžovať aj za dva dni, niektoré šikovnejšie to dokonca dajú aj za jeden deň a môžu jazdiť po kopci. Niektoré deti sú pohybovo nadanejšie a niektoré – aj desaťročné – majú problém s koordináciou pohybov. Prázdninový týždeň im bohato stačí na to, aby zlyžovali modrú, poprípade červenú zjazdovku,“ hovorí tatranský inštruktor.

Rodičia by nemali byť prítomní

Inštruktori zoberú dieťa na svah medzi ostatných lyžiarov až po absolvovaní základnej výučby. Už pri nej je základom bezpečnosti lyžiarska prilba, ktorá je pre deti na slovenských svahoch povinná. Odporúčaným doplnkom je aj reflexná vesta, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť toho, že lyžiar dieťa na svahu zaeviduje skôr a dokáže sa mu v prípade potreby včas vyhnúť.

Niektorí rodičia majú záujem byť pri dieťati aj počas kurzu, stávajú sa aj prípady, kedy sa rozhodnú absolvovať ho spoločne. Podľa inštruktorov lyžovania to nie je dobrý nápad. „Snažíme sa to odčleniť, pretože keď deti vidia rodičov, nedokážu sa sústrediť na lekcie, nesústredia sa na to, čo robia. Snažíme sa to potom riešiť tak, že dospelým dáme samostatného inštruktora a deťom sa venujeme zvlášť, pretože tá metodika výučby je rozdielna,“ uzatvára Špak.