Poprad Prešov Regióny

Pri transporte tiel jaskyniarov z poľskej Veľkej snežnej jaskyne pomáhajú aj slovenskí horskí záchranári

Ilustračná fotografia, Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

VYSOKÉ TATRY – Slovenskí horskí záchranári pomáhajú poľským kolegom s vyslobodením tiel dvoch jaskyniarov, ktorí uviazli vo Veľkej snežnej jaskyni v poľských Tatrách ešte v polovici augusta. Horská záchranná služba (HZS) na svojej stránke informovala, že pomoc štvorice jej príslušníkov so špecializáciou na jaskynnú záchranu si opätovne vyžiadali poľskí kolegovia.

 “Po ukončení vyslobodzovacích prác pomocou výbušnín sa poľským záchranárom podarilo dostať k telám dvoch uviaznutým speleológov,” uvádza HZS s tým, že slovenských kolegov požiadali o pomoc pri transporte a vyťahovaní tiel z hlbín jaskyne.

Telá aj po niekoľkých dňoch vyťahovania a náročnej práci záchranárov ešte stále nie sú na povrchu. Záchranári HZS v stredu (4. 9.) od skorých ranných do neskorých večerných hodín pomáhali pri ich transporte k východu z jaskyne. “Je predpoklad, že vo štvrtok, najneskôr v piatok 6. septembra, by sa mohli dostať von z jaskyne,” uzatvára HZS. Uviaznutí jaskyniari sa nachádzali v najhlbšej jaskyni v Poľsku, v hĺbke približne 500 metrov od úrovne vchodu.