Spoločnosť Top Zahraničné

Pri streľbe v nemeckom Hanau zomrelo jedenásť ľudí, ďalší sú ťažko zranení

Pri streľbe v nemeckom Hanau zomrelo najmenej osem ľudí. Zdroj: TASR / AP

HANAU – Muž podozrivý zo streľby v nemeckom meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko zanechal video, v ktorom sa k činu priznáva. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

 

S odvolaním sa na informácie z bezpečnostných kruhov DPA uviedla, že domnelý páchateľ len niekoľko dní pred skutkom na portáli YouTube zverejnil video nahrané zjavne v byte, v ktorom plynulou angličtinou podáva “osobné posolstvo pre všetkých Američanov”. Vo videu hovorí o tom, že v Spojených štátoch existujú tajné vojenské zariadenia, v ktorých sú zneužívané a zabíjané deti a uctieva sa tam diabol. Muž vyzýva amerických občanov, aby sa prebudili a začali proti tomu “okamžite bojovať”. Video neobsahuje náznaky, že by muž v blízkej budúcnosti plánoval v Nemecku spáchať násilný čin.

Podľa denníka Bild bol páchateľ identifikovaný ako Tobias R. Zanechal aj list, kde píše, že určité národy, ktoré už nie je možné z Nemecka vyhnať, musia byť vyhubené. Tobias R. mal konať na základe krajne pravicových motívov, píše Bild.

V dvoch baroch s vodnými fajkami v Hanau prišlo v stredu večer o život deväť osôb a viaceré utrpeli ťažké zranenia. Predpokladaného páchateľa našli v jeho byte mŕtveho. V byte sa našlo aj ďalšie telo.

Na snímke policajti hliadkujú neďaleko streľby v nemeckom Hanau 20. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

Prvé výstrely padli v stredu okolo 22.00 h v centre mesta v štvrti Heumarkt v bare Midnight. Tam prišlo o život päť ľudí vrátane jednej ženy. Podľa Bildu boli medzi nimi osoby kurdského pôvodu. Druhé miesto činu, kde sa takisto strieľalo, je vzdialené len dva kilometre a nachádza sa na námestí Kurt-Schumacher-Platz v obytnej štvrti Kesselstadt, kde bolo neskôr objavené aj telo samotného páchateľa.

“Momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by malo ísť o viacerých páchateľov,” napísala miestna polícia vo štvrtok ráno na Twitteri.

“Naše myšlienky sú dnes ráno s ľuďmi v Hanau, v ktorého centre sa stal strašný zločin,” uviedol na Twitteri hovorca vlády Steffen Seibert.

Vyšetrovanie prípadu prevzala vzhľadom na závažnosť zločinu a skutočnosť, že údajný páchateľ vo svojom priznaní spomína nenávisť voči cudzincom, generálna spolková prokuratúra.

Medzi obeťami aj tureckí občania

Medzi obeťami stredajšej streľby v nemeckom meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko sú aj tureckí občania. Informoval o tom vo štvrtok Ibrahim Kalin, hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara od Nemecka očakáva, že “preukáže maximálne úsilie” v súvislosti s objasnením činu, povedal Kalin podľa agentúry DPA.

“Je to útok na našu slobodnú a mierovú spoločnosť,” vyhlásil Beuth na pôde krajinského snemu vo Wiesbadene. Dodal, že 43-ročného Tobiasa R., ktorý bol športovým strelcom a legálne vlastnil zbraň, úrady predtým neevidovali a nebol ani považovaný za osobu s nenávistnými názormi voči cudzincom.

Násilný čin sa podľa Beutha vyšetruje ako terorizmus. “Na základe toho, čo vieme, ide jednoznačne o xenofóbny motív,” povedal na brífingu.

K situácii po nešťastí sa vyjadril aj hesenský premiér Volker Bouffier: “Predovšetkým musím povedať, že je to strašné, otrasné, človek stráca slová. Prvé, čo musíme, je myslieť na obete a ich príbuzných. Čo sa konkrétne stalo, o tom viem osobne veľmi málo – nechcem  špekulovať, ale jedno je isté. Tento čin je strašný. Existuje veľmi veľa špekulácií a ja sa nechcem na týchto špekuláciách podieľať, ale keď budeme vedieť, čo sa stalo, potom bude, myslím si, príležitosť čin viac posúdiť.”

Hesenský krajinský snem vo štvrtok zrušil svoje zasadnutie a obete útoku si uctil minútou ticha.

Mohlo by vás zaujímať