Spoločnosť Zahraničné

Pri streľbe v Moskve zomrel jeden príslušník FSB, štyria ďalší sú zranení

Pri streľbe v Moskve zomrel jeden príslušník FSB. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Zranenie jedného civilistu a štyroch príslušníkov ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo vo štvrtok pred sídlom FSB v centre Moskvy. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom).

 

Jeden príslušník tajnej služby pri incidente prišiel o život. Páchateľa bezpečnostné sily zastrelili.

“Večer 19. decembra spustil (nemenovaný) muž pred sídlom FSB na ulici Veľká Lubianka paľbu na príslušníkov bezpečnostných síl. Pri incidente jeden dôstojník FSB zahynul a ďalších päť osôb vrátane jedného civilistu utrpelo zranení rôzne druhy,” uviedla pre TASS hovorkyňa Sledkomu Svetlana Petrenková.

Páchateľom streľby v Moskve je podľa médií 39-ročný Rus

Muža, ktorý vo štvrtok pri streľbe pred sídlom Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) v centre Moskvy zabil jedného človeka a piatich ďalších zranil, identifikovali v piatok ruské médiá ako 39-ročného obyvateľa neďalekého mesta.

Totožnosť útočníka, ktorého príslušníci bezpečnostných síl po prestrelke zastrelili, úrady zatiaľ oficiálne nepotvrdili, podľa ruských médií však ide o bývalého člena bezpečnostnej služby, ktorého koníčkom bola streľba a žil v meste Podoľsk na južnom okraji Moskvy.

Fotografiu mŕtveho útočníka – muža s bradou a okuliarmi a so zakrvavenou tvárou – zverejnilo viacero kanálov na sociálnej sieti Telegram.

Denník Komsomoľskaja pravda a televízia Ren TV s odvolaním sa na vyšetrovateľa uviedli, že údajný útočník Jevgenij Maňurov mal sedem strelných zbraní, ktoré vlastnil legálne.

Podozrivý sa zúčastnil na streleckých súťažiach a inštruktor v jeho streleckom klube pre Komsomoľskú pravdu povedal, že Maňurov mal zbrane legálne, no “strieľal zle” a nikdy si neskladal tmavú kapucňu.

Denník priniesol aj vyjadrenia Maňurovovej matky, podľa ktorej bol pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby, nedávno však prestal pracovať a “hovorieval telefonicky s nejakými Arabmi”, ona však nerozumela ich rozhovorom v angličtine.

FSB poskytla len stručnú informáciu o útočníkovi, ktorý spustil streľbu na ulici Veľká Lubianka pred jej sídlom a neďaleko rušnej nákupnej oblasti v centre ruskej metropoly. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že o život prišiel jeden príslušník FSB a zranenia utrpelo päť osôb vrátane jedného civilistu.

Motívy činu nie sú naďalej jasné. Ruské orgány neuviedli, že by prípad súvisel s terorizmom, a otvorili vyšetrovanie vo veci útoku na príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Útok sa odohral podvečer približne v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin vystupoval s príhovorom na koncerte na počesť dôstojníkov FSB a ďalších bezpečnostných služieb, ktorý sa konal v necelý kilometer vzdialenom Kremli.