Domáce Kategórie Spoločnosť Top

Pri Sliači spadlo vojenské lietadlo, na miesto mieri minister obrany. Posádka prežila

BRATISLAVA – Medzi Sliačom a Kováčovou sa dnes približne o 14:15 zrútilo cvičné vojenské lietadlo L-39. Obaja piloti prežili. Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, bližšie informácie rezort obrany poskytne na brífingu.

Ako informoval po rokovaní vlády minister Peter Gajdoš (SNS), rezort obrany má informácie o tom, že posádka pred samotným nárazom mohla stihnúť vyskočiť. “Bolo vidieť dva padáky, takže je stále veľká šanca, že je posádka nažive. Približne o päť minút ide na miesto komisia,” povedal Gajdoš. Ministerstvo obrany bude priebežne poskytovať informácie o páde cvičného lietadla.

“Obidvaja piloti sa katapultovali a nehodu prežili, v súčasnosti im je poskytovaná zdravotnícka pomoc v jednej z nemocníc. Lietadlo padlo do neobývanej oblasti,” informuje hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková.

Podľa údajov z internetovej stránky ministerstva obrany je L-39 dvojmiestne, prúdové lietadlo, určené na základný a pokračovací výcvik pilotov, umožňujúce jednoduchý prechod na bojové lietadlo MiG-29. Je určené na ničenie pozemných a pomaly letiacich vzdušných cieľov, prípadne k vedeniu vzdušného prieskumu. Je vybavené dvojprúdovým motorom AI-25TL. Albatros je podľa rezortu v prevádzke u viac ako 30 vzdušných síl na svete.

“Pilotov z havarovaného cvičného vojenského lietadla L-39 už prepustili z nemocnice do domáceho liečenia. Príčina leteckej nehody sa vyšetruje. V súčasnosti sú na základe rozhodnutia veliteľa Vzdušných síl OS SR pozastavené lety všetkých lietadiel L-39 Albatros, a to až do ukončenia vyšetrovania. Cvičné vojenské lietadlo L-39 havarolo dnes cca 14.07 h medzi Sliačom a Kováčovou.  Vyrobené bolo v roku 1989. Posádku tvorili skúsení piloti prvej triedy,” informovalo ministerstvo obrany.