Politika Zahraničné

Pri protestoch v Iraku prišli o život desiatky ľudí

Pri protestoch v Iraku prišli o život desiatky ľudí. Zdroj: SITA/AP

BAGDAD – Ďalších deväť ľudí prišlo vo štvrtok večer v rámci protivládnych protestov o život v meste Násiríja v južnej časti Iraku. Celkový počet obetí demonštrácií v krajine, ktoré sa začali v utorok, tak dosiahol 42, napísala v piatok agentúra AP s odvolaním sa na úradné miesta.

 

Mesto Násiríja, ktoré sa nachádza približne 320 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Bagdad, zažíva v súvislosti s protestmi najviac prejavov násilia. Nepokoje si tam vyžiadali doteraz najmenej 25 obetí vrátane jedného policajta.

Bezpečnostné sily strieľali v piatok v Bagdade do desiatok demonštrantov, ktorí tam už štvrtý deň protestujú proti korupcii, nezamestnanosti a nedostatočným verejným službám.

V Iraku momentálne takmer vôbec nefunguje internet, keďže štátni predstavitelia chcú zabrániť, aby protestujúci medzi sebou prostredníctvom neho komunikovali alebo on-line zverejňovali záznamy chaotických protestov.

Iracké bezpečnostné sily zaviedli vo štvrtok v metropole Bagdad zákaz vychádzania a premiér krajiny Ádil Abdal Mahdí v piatok účastníkov protivládnych protestov vyzval, aby sa vrátili domov.

Protesty sú prvým prejavom nespokojnosti verejnosti s Mahdího vládou, ktorá vznikla pred rokom. Protestujúci jej vyčítajú najmä korupciu, nefunkčnosť verejnej správy a nezamestnanosť. Mahdí viní z násilia “agresorov” medzi demonštrantami.

Premiér sa v piatok prvýkrát od začiatku protestov prihovoril v televízii Iračanom. Nepokoje môžu podľa jeho slov viesť až k “zničeniu štátu, zničeniu celého štátu”.

Mahdí však odmietol priamo reagovať na požiadavky demonštrantov. Namiesto toho obhajoval výsledky svojej vlády, ktoré dosiahla počas prvého roku v úrade, a prisľúbil mesačný príspevok pre rodiny v núdzi. Takisto požiadal o viac času potrebného na realizáciu reforiem, ktoré vlani avizoval.

Prezident Barham Sálih vyzval bezpečnostné sily, aby rešpektovali právo demonštrantov pokojne protestovať. V sobotu sa má uskutočniť mimoriadne zasadnutie irackého parlamentu s cieľom rokovať o krízovej situácii v krajine.