Spoločnosť Zahraničné

Pri prestrelke s políciou zahynulo osem údajných militantov

Zdroj: TASR / AP

DUBAJ – Osem údajných militantov zahynulo pri prestrelke so saudskoarabskými bezpečnostnými silami, ku ktorej došlo v okrese Katíf na východe Saudskej Arábie. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na saudskoarabské ministerstvo vnútra.

 

Podľa ministerstva saudskoarabské bezpečnostné zložky uskutočnili vo Východnej provincii (aš-Šarkíja) na ostrove Tárút zásah proti “teroristickej bunke”, ktorú úrady podozrievali z prípravy útoku na infraštruktúru a bezpečnostné ciele. Pri razii zahynulo osem militantov, ktorí začali na zasahujúcich príslušníkov polície strieľať ako prví, uvádza sa vo vyhlásení saudskoarabského ministerstva vnútra.

V Saudskoarabskej prevažne šiitskej provincii aš-Šarkíja sa v posledných rokoch odohralo už niekoľko incidentov, pri ktorých sa cieľom streľby stali príslušníci bezpečnostných síl. Šiitská menšina žijúca v Saudskej Arábii obviňuje tamojšie úrady, ktoré sa nekompromisne pridŕžajú sunnitskej wahhábistickej línie, že ich diskriminuje.

To však oficiálne saudskoarabské miesta popierajú a šiitských nespokojencov označujú za “buričov” platených zo zahraničia, aby v kráľovstve, ktoré je najväčším vývozcom ropy na svete, vyvolávali nepokoje.