Domáce Spoločnosť Koronavírus

Pri prepisovaní údajov z papiera z celoplošného testovania hrozia chyby a nepresnosti, upozornila ITAS

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ak sa papierové dáta z celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 budú do informačných systémov zadávať až dodatočne, hrozí, že budú nepresné a chybné. Upozornila na to IT Asociácia Slovenska (ITAS). Informatici preto odporúčajú, aby sa údaje zapisovali do počítača priamo na odberných miestach. Navrhujú tiež využiť tzv. štrbinovú čítačku dokladov. Zdôrazňujú pritom význam získaných informácií a ich analýz v boji s pandémiou. TASR o tom informoval manažér pre komunikáciu asociácie Juraj Kadáš.

 

“Prepisovanie dát z papiera do počítača sa robí manuálne a zákonite je sprevádzané veľkou, často päť- až desaťpercentnou chybovosťou,” vysvetľujú odborníci. Kvalita, a teda aj výpovedná hodnota dát tak podľa nich dramaticky poklesne, nehovoriac o veľkom zdržaní. Spracovanie údajov v papierovej podobe bude trvať ešte oveľa dlhšie.

Získanie, spracovanie a analýzu dát súvisiacich so šírením vírusu v štruktúrovanej podobe, vyhodnotenie trendov šírenia a prijatie následných optimálnych opatrení lokálneho charakteru považujú pritom informatici za hlavnú zbraň v boji s pandémiou.

Odborníci z ITAS-u tvrdia, že ak by sa údaje zadávali do počítača priamo na odberných miestach, opatrenia by bolo možné prijímať v rozpätí hodín. Identifikácia občanov by sa podľa nich dala robiť tzv. štrbinovou čítačkou dokladov a s takto spoľahlivo zistenou identitou by sa spárovanie vzorky za pomoci čiarového kódu dalo robiť viac-menej bez chýb a rutinne.

“Všetko z toho je možné rýchlo realizovať a silno odporúčame tieto technológie využívať. Tým skôr, že súčasná vlna plošného testovania nemusí byť posledná a minimálne na regionálnej úrovni sa možno bude opakovať,” argumentujú odborníci.

Celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať v sobotu a nedeľu (31. 10. – 1. 11.).

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) uviedol, že na to, aby štát vylúčil únik dát pri chystanom testovaní antigénovými testami, plánuje vynechať používanie elektronických systémov.