Politika Zahraničné

Pri leteckom útoku zahynuli vrcholní vojenskí predstavitelia Iránu a Iraku

Táto fotografia, ktorú zverejnil tlačový úrad irackého predsedu vlády, ukazuje horiace vozidlo na medzinárodnom letisku v Bagdade po leteckom úteku v Bagdade v Iraku v piatok 3. januára 2020. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Pentagón uviedol, že iránskeho generálmajora Gásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok skoro ráno americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa, informovala agentúra AP.

 

Letecký útok sa odohral na medzinárodnom letisku v Bagdade, čo potvrdila iránska štátna televízia aj traja irackí predstavitelia. Je pravdepodobné, že tento útok vyvolá tvrdý iránsky odvetný úder proti Izraelu a americkým záujmom.

Ministerstvo obrany USA uviedlo, že Solejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne. Solejmáního tiež obvinilo z toho, že schvaľoval útoky proti veľvyslanectvu Spojených štátov v Bagdade začiatkom tohto týždňa.

Podľa vyhlásenia Pentagónu mal útok na Solejmáního “za cieľ odradiť Irán od jeho plánov v budúcnosti útočiť”.

Irackí predstavitelia uviedli, že pri útoku zahynul aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom. Podľa mediálneho centra PMF, vrcholní vojenskí predstavitelia zahynuli pri americkom leteckom útoku namierenom proti ich vozidlu cestou na letisko.

Americký prezident Donald Trump zo svojej dovolenky v Palm Beach na Floride situáciu nekomentoval, poslal však tweet s americkou vlajkou.

Smrť Solejmáního a al-Muhandisa predstavuje potenciálny zlomový bod na Blízkom východe, a ak útoky zrealizovali USA, znamená to radikálnu zmenu v americkej politike voči Iránu po mesiacoch plných napätia.

Iránske gardy: Solejmání zomrel v Bagdade mučeníckou smrťou

Iránske revolučné gardy vo vyhlásení zverejnenom v štátnej televízii potvrdili, že veliteľa jej špeciálnych jednotiek Quds Gásema Solejmáního v piatok v Bagdade zabili americké sily. Informovala o tom agentúra AFP.

“Revolučné gardy oznamujú, že slávny veliteľ islamu, Gásem Solejmání, ktorý žil život služobníka, zomrel dnes ráno mučeníckou smrťou pri útoku Ameriky na letisko v Bagdade,” uvádza sa vo vyhlásení. Iránske revolučné gardy ďalej dodali, že útok uskutočnili americké helikoptéry.

Na obrazovke sa následne zobrazila čierna stuha a zostrih fotiek, na ktorých sa Solejmání usmieva a modlí.

Zaríf odsúdil Solejmáního smrť ako čin medzinárodného terorizmu

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odsúdil vraždu generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, ako americký akt medzinárodného terorizmu, informovala v piatok agentúra TASS.

“USA nesú plnú zodpovednosť za všetky dôsledky svojho nebezpečného a nezodpovedného politického konania v podobe činu medzinárodného terorizmu, namiereného proti generálovi Solejmánímu, pri ktorom bol zavraždený,” uviedol Zaríf vo svojom účte na Twitteri.

Agentúra Reuters dodáva, že podľa Zarífa predstavuje Solejmáního vražda “extrémne nebezpečnú a nerozumnú eskaláciu (napätia)”.

Alí Chameneí sľúbil “krutú odplatu” za Solejmáního smrť

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí prisľúbil “krutú odplatu” po tom, ako USA zabili v piatok v Bagdade generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Informovala o tom agentúra AFP.

“Mučenícka smrť bola cenou za jeho neustále úsilie počas všetkých tých rokov,” uviedol na Twitteri Chameneí, ktorý tiež vyhlásil trojdňový štátny smútok. Dodal, že zločincov, ktorí majú na svojich rukách krv Solejmáního a ďalších mučeníkov, čaká krutá odplata.

Najvplyvnejší šiitský duchovný odsúdil “bezohľadný” útok USA

Najvplyvnejší iracký šiitský duchovný ajatolláh Alí Sístání odsúdil americký útok, pri ktorom prišli v piatok v Bagdade o život významní irackí a iránski velitelia, ako “bezohľadný útok” na celú krajinu.

Sístání vo svojej kázni, ktorú predniesol v šiitskom posvätnom meste Karbalá jeho zástupca, označil tento letecký útok za “nehorázne porušenie irackej zvrchovanosti”.

Stovky veriacich začali po modlitbách skandovať “Nie Amerike!”, informovala agentúra AFP.

Demonštranti oslavovali po správach o smrti iránskeho veliteľa

Irackí demonštranti, ktorí už mesiace protestujú proti vláde, ktorá je podľa nich príliš zviazaná s Iránom, reagovali v piatok spevom a tancom na správy, že pri americkom útoku zahynul popredný iránsky veliteľ. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na svojho fotografa v Bagdade.

“Ach, Kásem Solejmání, toto je víťazstvo z nebies,” kričali demonštranti na bagdadskom Námestí oslobodenia (Mídán at-Tahrír), ktoré je centrom protestného hnutia.

“Je to Božia odplata za krv tých, ktorí boli zabití,” vyhlásil jeden z protestujúcich v súvislosti s takmer 460 obeťami násilia počas demonštrácií v Iraku, ktoré mnohí účastníci pripísali bezpečnostným silám podporovaným Iránom.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým zverejnil na Twitteri video, ktoré podľa neho zachytáva Iračanov “tancujúcich v uliciach” po zabití veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásema Solejmáního pri raketovom útoku USA pri bagdadskom letisku.

“Iračania – Iračania – tancujú v uliciach za slobodu; vďační, že generála Solejmáního už niet,” napísal Pompeo v komentári k záberom, na ktorých desiatky ľudí bežia popri ceste a mávajú irackými a ďalšími vlajkami.