Politika Prezidentské voľby Top Zahraničné

Prezidentské voľby vyhrala slovenská Erin Brockovichová, píšu o Čaputovej zahraničné médiá

Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko má za sebou druhé kolo volieb prezidenta. O najvyšší post bojovali dvaja kandidáti – Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Očakával sa veľmi tesný výsledok. Boj napokon vyhrala Zuzana Čaputová s pomerne veľkým náskokom. Na svoju stranu získala 58,4 percenta voličov, Šefčoviča podporilo 41,6 percent hlasujúcich občanov.

 

Prezidentské voľby na Slovensku zaujali aj zahraničné médiá. V štáboch oboch kandidátov bolo počuť hlasy novinárov z Francúzska, Nemecka i Talianska. Aj takmer všetky české spravodajské portály uverejnili ako hlavnú na titulných stránkach informáciu o víťazstve Zuzany Čaputovej.

Ale aj ďalšie európske weby venovali rozsiahly priestor hlasovaniu o novej hlave štátu Slovenskej republiky. Poďme sa pozrieť ako výsledky volieb komentujú.

České médiá

iDNES

iDnes priniesla správu o výsledku volieb na hlavnej stránke s titulkom: “Slovensko má svoju prvú prezidentku. Čaputová navštívi najprv Česko”. V ďalšom príspevku stránka konštatuje, že ešte v lete Čaputovú na Slovensku poznala len úzka skupina ľudí a málokto jej dával šance. Spomína tiež, že jej popularita vzrástla už pred prvým kolom volieb, kvôli čomu sa vzdal v jej prospech ďalší z kandidátov Robert Mistrík. 

Portál tiež spomína Čaputovej boj proti skládke v Pezinku, kedy sa “postavila do boja proti mocným ľuďom z vládnej strany Smer-SD a proti podnikateľom typu Marian Kočner”. 

Lidovky

“Lidovky” takisto venovali prvé miesto na titulnej stránke voľbám na Slovensku. V jednom z článkov Zuzanu Čaputovú predstavuje ako advokátku (medzičasom z advokátskej komory vystúpila, pozn.red.) a občiansku aktivistku. Web tiež pripomína, že je spoluzakladateľkou strany Progresívne Slovensko. “Lidovky” takisto spomínajú Čaputovej boj s pezinskou skládkou, ktorý  sa skončil víťazstvom pred Európskym súdnym dvorom v Haagu. Za to bola odmenená tzv. Goldmanovou enviromentálnou cenou. Stránka nezabudla aj na kritické hlasy, ktoré sa proti nej ozývali za jej príliš liberálne postoje.

Rakúske médiá

Krone Zeitung

Rakúsky denník uverejnil článok s titulkom: “Slovensko: Liberálna právnička bude prvou prezidentkou”. Píše v ňom, že Zuzana Čaputová naplnila úlohu favoritky z prvého kola. Nezabudol pripomenúť, že jej rival Maroš Šefčovič jej úprimne pogratuloval a poslal kyticu. “Prvá žena na najvyššom poste štátu si ju zaslúžila”, cituje stránka Šefčoviča.

“Krone.at” tiež spomenul, že Čaputová sa za podporu poďakovala aj v menšinových jazykoch. Takisto skonštatoval, že vládnej strane Smer-SD sa nepodarilo zmobilizovať svojich voličov. 

Portál na záver konštatoval, že víťazstvo Čaputovej predstavuje na Slovensku nový kurz politiky.

Kurier

“Kurier.at” sa vo svojom článku k slovenským voľbám pýta, či víťazstvo Čaputovej znamená vzostup liberalizmu. Konštatuje, že podľa pozorovateľov výsledky hlasovania môžu naznačovať tento ďalší vývoj na Slovensku. Pripomína, že strana Progresívne Slovensko by mohla získať v eurovoľbách väčšiu podporu, zatiaľ, čo šance Smeru sú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách obmedzené.

Nemecké médiá

Sueddeutsche Zeitung 

Denník vo svojom článku “Liberálna právnička bude prvou prezidentkou” informuje o výraznom víťazstve Zuzany Čaputovej. Konštatuje, že bude podobne ako jej predchodca Andrej Kiska zastávať “jasnú proeurópsku pozíciu”. Nemecký denník tiež cituje Pavla Haulíka z agentúry MVK, že Čaputová profitovala z toho, že po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vznikla nálada namierená proti korupcii. V predvolebnej kampani použila takmer doslovne heslá z masových demonštrácií, ktoré po vražde vypukli.

Bild

Nemecký Bild sa takisto venuje prezidentským voľbám na Slovensku. Informuje o výsledkoch hlasovania. Cituje slová víťazky Zuzany Čaputovej, v ktorých vyzvala k jednote. “Hľadajme, čo nás spája, spoluprácu namiesto individuálnych záujmov.” Stránka tiež cituje slová, ktoré povedala pre AFP: “Ľudia požadujú zmenu.”

“Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska založeného v roku 2017 vstúpila do boja ako outsiderka, aj prvé kolo pred dvoma týždňami takisto výrazne vyhrala so 40,55 percentami,” napísal Bild.

Pripomína tiež, že voľby sa odohrali pod dojmom vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky. Potom vypukli masové protesty, ktoré viedli k odstúpeniu premiéra Roberta Fica. Na protestoch sa zúčastňovala aj Zuzana Čaputová. V predvolebnom boji sa zasadzovala za boj proti korupcii a za politickú zmenu.

Britské médiá

The Guardian

Britský The Guardian priniesol súhrn výsledkov volieb v článku s titulkom “Slováci si zvolili prvú ženu za prezidentku”. Cituje jej slová na Facebooku po tom, ako sa začali objavovať výsledky: “Netreba sa báť, všetko bude v poriadku”. Takisto sa venuje aj atmosfére po vyhlásení výsledkov. Informuje o tom, že Maroš Šefčovič víťazke venoval kyticu a zablahoželal jej. 

Spomína tiež cenu, ktorú Čaputová získala za boj proti pezinskej skládke v roku 2016. Guardian odcitoval aj jej slová, ktoré povedala ešte počas kampane pre AFP: “Budem iniciovať systematické zmeny, ktoré by zabránili politickým tlakom na prokurátorov a políciu.”

The Telegraph

Britský “Telegraph” informuje o voľbách v článku “Liberálna právnička Zuzana Čaputová vyhrala voľby, aby sa stala prvou prezidentkou Slovenska”. Článok začína slovami: “Liberálna právnička Zuzana Čaputová, ktorá sa zviezla na vlne hnevu nad korupciou, v sobotu vyhrala prezidentské voľby na Slovensku.” Ďalej píše, že sa tým vyvážila celoeurópska tendencia príklonu k populistickej a protieurópskej politike. 

“Telegraph” tiež pripomína, že víťazstvo Čaputovej komplikuje plán Roberta Fica opustiť politiku a stať sa predsedom Ústavného súdu. Na to, aby sa mohol stať ústavným sudcom, ho musí vymenovať prezident.

Úspech Čaputovej tiež môže podľa britského denníka pomôcť opozičným stranám, ktoré chcú nahradiť vo vláde Smer. Ten je stále najobľúbenejšou stranou na Slovensku.

Ako konštatuje portál, Ficov Smer je sociálno-demokratická strana, ale v minulosti zaujala aj sociálno-konzervatívne postoje. S podobne orientovaným prezidentom by mohol krajinu posunúť bližšie k euroskeptickým a konzervatívnym lídrom v susednom Maďarsku a Poľsku.

V tejto súvislosti britský portál spomenul hlasovanie z tohto týždňa, keď sa Smer neváhal spojiť s Kotlebovou krajne pravicovou stranou ĽS NS a s populistickým hnutím Sme rodina, aby spolu odmietli ratifikáciu Istanbulského protokolu zameraného proti násiliu páchanom na ženách.

Talianska repubblica.it

Na záver sa pozrime, čo píše o slovenských prezidentských voľbách talianska “repubblica.it”. Jej článok priniesla s titulkom: “Novou prezidentkou Slovenska je Zuzana Čaputová, ktorá je liberálnou Európankou, ktorá prelomí Vyšehradskú frontu.” Píše v ňom, že víťazku volieb nazývajú slovenskou Erin Brokovichovou pre jej angažovanosť na pomoc obyčajným ľuďom. Zuzana Čaputová je však podľa stránky aj elegantná ako Julia Robertsová alebo Kate Middletonová.

A web pokračuje aj v ďalších komplimentoch. Čaputovú opisuje “ako 45-ročnú dobre oblečenú blondínku, šikovnú a vzdelanú”. Ďalej pripomína, že je matkou dvoch dcér a popri nich si našla čas aj na boj za ochranu prírody.