Politika Top Zahraničné

Boj o post šéfa Bieleho domu sa pomaly blíži. Tieto osobnosti môžu Trumpovi poriadne zavariť

Donald Trump bude mať v nasledujúcich voľbách veľkú konkurenciu. (TASR/AP)

BRATISLAVA/USA – I keď sa zdá, že sú americké prezidentské voľby ešte ďaleko, nie je to celkom pravda. Už teraz sa v Spojených štátoch amerických skloňuje niekoľko mien, ktoré by sa mohli v roku 2020 súčasnému šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi (republikán) vo voľbách prípadne postaviť.

Všetko nasvedčuje tomu, že sa u amerických demokratov strhne búrlivá predvolebná kampaň.  Ako prvá demokratka, ktorá dala najavo, že chce bojovať o najvyšší post, je senárotka Elizabeth Warrenová. Ľavicová politička je ostrou kritičkou súčasného šéfa Bieleho domu. Donald Trump môže počítať s tým, že čoskoro sa prihlásia ďalší kandidáti. 

Warrenová (69), ktorá patrí k ľavicovému krídlu demokratov, a v Senáte zastupuje štát Massachusetts, sa tak 13 mesiacov pred voľbami stala prvou ženskou zástupkyňou strany, ktorá zverejnila svoje ambície. Už v júli 2017 oznámil podobný zámer aj John Delaney. Je jedným z najbohatších demokratických členov Kongresu a s financovaním svojej kampane tak nebude mať žiadny problém.

Dá sa očakávať, že v nasledujúcich mesiacoch sa počet uchádzačov výrazne rozrastie. Podobne to bolo aj v prípade republikánov v roku 2016. Veľký počet kandidátov umožnil vzostup politickému outsiderovi Donaldovi Trumpovi. 

Ten hneď na Warrenovej vyhlásenie reagoval. Na otázku televízie Fox News, či považuje senátorku za vhodnú kandidátku na prezidenta, odpovedal slovami: “To sa musíte opýtať jej psychiatra.” Dal tak jasne najavo, že Warrenovú považuje za ľahkú súperku: “Prajem jej všetko dobré. Veľmi rád s ňou vstúpim do boja.”

Na archívnej snímke z 8. augusta 2018 je demokratická senátorka Elizabeth Warrenová. (TASR/AP)

Čaká sa veľká konkurencia

Popri Warrenovej je možným kandidátom na boj o prezidentské kreslo aj bývalý viceprezident, demokrat Joe Biden(76). Mnohé prieskumy ukázali, že je medzi demokratmi veľmi obľúbený. Lenže Biden by mal v roku 2020 už 77 rokov. Veľmi obľúbená je aj Michelle Obamová, i keď ona sama kandidovať nechce. To isté platí aj o moderátorke Oprah Winfreyovej. 

Na druhom mieste medzi favoritmi sa nachádza nestraník Bernie Sanders (77), ktorý v roku 2016 prehral v primárkach s Hillary Clintonovou. Jeho kandidatúra by oslabila Warrenovej šance, pretože obaja by bojovali o ľavicových voličov. Lenže Sanders je ešte starší ako Biden.

Do súťaže o najvyšší post v krajine chce nastúpiť aj afroamerická senátorka z Kalifornie Kamala Harris (54). Prestížna právnička by mohla počítať s podporou mladých ľudí, vzdelaných žien z predmestí, Afroameričanov a Latinoameričanov.

Aj o senátorovi zo spolkového štátu New Jersey Corym Bookerovi sa hovorí ako o možnom kandidátov. I keď 49-ročný Afroameričan v januári 2017 vyhlásil, že nemá v úmysle zapojiť sa do boja o najvyšiu funkciu v krajine. V súvislosti s prezidentskými voľbami sa skloňuje aj meno odchádzajeho poslanca Beta O’Rourka z Texasu. A to aj napriek jeho prehre v tzv. midterm elections (“medzivoľby”) s Tedom Cruzom. Je považovaný za neopozeraného. Okrem toho sa v niektorých prieskumoch prívržencov demokratov na zozname favoritov nachádza na treťom mieste za Bidenom a Sandersom.

Ďalší senátori, o ktorých sa v súvislosti s prípadnou kandidatúrou hovorí, sú Sherrod Brown zo štátu Ohio, newyorčanka Kristen Gillibrandová a Amy Klobucharová z Minnesoty. Špekuluje sa aj o 76-ročnom exstarostovi New Yorku Michaelovi Bloombergovi. On sám o kandidatúre uvažuje. Bloomberg sa po niekoľkých rokoch u republikánov a ako nestraník opäť zapísal do volebného registra, tentoraz u demokratov.

Trump požaduje od Warrenovej test DNA

Predvolebný boj u demokratov môže byť podobne búrlivý, ako bol v roku 2016 u republikánov. Už teraz sa rozhoreli diskusie medzi ľavým, a umierneným stredným krídlom o kurze strany a o tom, ktorý kandidát by mal proti Trumpovi najväčšie šance. Tieto roztržky sa môžu v nasledujúcich mesiacoch ešte vyostriť.

Warrenová uviedla, že svoje definitívne rozhodnutie o tom, či sa bude uchádzať o kandidatúru v boji o prezidentské kreslo, oznámi na začiatku roku 2019.

Profesorka práva sedí v Senáte od roku 2013 a stala sa známou vďaka kritike finančných inštitúcií. Počas predvolebného boja v roku 2016 bola považovaná za možnú viceprezidentku Hillary Clintonovej. Vtedy ostro zaútočila na Trumpa a nazvala ho “malým, neistým chamtivcom”, ktorý sa teší z finančnej krízy.

Trump jej nezostal nič dlžný a tiež na ňu v minulosti niekoľkokrát zaútočil. Spochybnil napríklad jej americký pôvod. V jednom vystúpení v roku 2018 prezident Warrenovú dokonca vyzval, aby sa podrobila testu DNA. Dodal, že ak sa potvrdí jej americký pôvod, dá milión dolárov na dobročinné účely.

Warrenová v oktróbri zverejnila výsledky testu, podľa ktorého jeden z jej predkov bol domorodým Američanom pred šiestimi až desiatimi generáciami. Požiadala teda Trumpa, aby uznal prehru a vyplatil spomínaný milión dolárov. On ju však na oplátku označil za podvodníčku.