Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Prezidentské voľby budú aj o sile Roberta Fica v Smere. Čaká nás horúci začiatok roka

Začiatok roka sa ponesie v znamení boja o prezidentský palác. Zdroj: Glob.sk/ David Duducz

BRATISLAVA – Presvedčí Smer-SD Miroslava Lajčáka? Koho podporí prezident Andrej Kiska? Čo urobí predseda parlamentu Andrej Danko? Slovákov čaká politicky zaujímavý rok. Už v marci budú rozhodovať o tom, kto si na najbližšie štyri roky zasadne do prezidentského paláca. Hoci kandidátov pribúda, jasný víťaz medzi nimi zatiaľ rozhodne nie je. Bude zaujímavé sledovať, čo sa prvé mesiace tohto roka na politickej scéne udeje.

 

Napriek tomu, že k dnešnému dňu poznáme až 14 kandidátov na prezidenta, tie zásadné mená ešte nepadli. Na svojom kandidátovi sa do dnešného dňa nedokázali dohodnúť vo vládnom Smere-SD, v SNS, či v opozičnom OĽaNO-NOVA.

Strana Roberta Fica dlhodobo presadzuje, aby sa za nich do boja o prezidentské kreslo postavil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten to však po celý čas odmietal. A aj keď sa zdalo, že svoj postoj možno predsa len zmení, jeho konflikt so šéfom Smeru-SD kvôli globálnemu paktu OSN koncom roka, všetko zmaril. V decembri tak strana svojho kandidáta podľa pôvodných plánov neohlásila. Urobiť tak má začiatkom tohto roka. Je pravdepodobné, že vedenie Smeru-SD pracuje ďalej naďalej na tom, aby ich kandidátom bol Miroslav Lajčák. Prieskumy verejnej mienky hovoria jasne a tom, že by bol najlepším kandidátom pre stranu, ktorá toho vlani tak veľa stratila. Otáznym však ostáva, čo “porazený” Lajčák urobí. Na funkciu ministra diplomacie sa napriek podanej demisii ukecať nechal – ide však o jeho profesionálnu kariéru, ktorej sa chce dlhodobo venovať. Ako je známe, prezidentský palác k jeho profesným cieľom nikdy nepatril. Každopádne kandidát Smeru-SD ukáže zároveň aj silu Roberta Fica vo vlastnej strane. Ten totiž vie, že postaviť vopred porazeného si Smer v aktuálnej situácii dovoliť nemôže.

Konflikt Roberta Fica s Miroslavom Lajčákom môže veľmi ovplyvniť prezidentské voľby pre Smer-SD. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Danko vyčkáva

Zaujímavé bude pozerať sa aj na kroky šéfa parlamentu Andreja Danka. Ten sa svojimi ambíciami prevziať prezidentský palác medzi svojimi netají už dlhšiu dobu. Nahlas túto možnosť pripustil až koncom roka. SNS podľa neho musí mať vlastného kandidáta. A aj keď niekoľko mesiacov tvrdil, že najlepším riešením, by bolo pre SNS postaviť do boja ženu, zdá sa, že z tejto myšlienky napokon vzíde. Všetko bude jasné vtedy, keď kandidáta postaví Smer-SD. Danko totiž vyčkáva, pretože vie, že v prípade kandidatúry Lajčáka, by boli jeho šance mizivé.

Predseda parlamentu Andrej Danko nevylučuje, že pôjde kandidovať. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Remišová verzus Matovič

Otázku svojho kandidáta nemajú stále doriešenú aj v OĽaNO-NOVA. Ako možní kandidáti sa v ich prípade skloňujú najčastejšie dve mená – Veronika Remišová a samotný líder Igor Matovič. Dohoda stále nepadla, nakoľko ani v samotnej strane nemajú v tejto veci jasno. Remišovej by kandidatúra na prezidenta rozhodne pomohla zviditeľniť sa a posilniť svoju pozíciu pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Práve to však Matovič nepotrebuje.

Veronika Remišová, Igor Matovič – kto z nich vyhrá? Zdroj: SITA / Marko Erd

Silný Kiska

Veľkú rolu zohrá v tohtoročných prezidentských voľbách postoj prezidenta Andreja Kisku. Ten opakuje, že kandidovať nebude, ale z politiky neodchádza. Ak by si to rozmyslel, víťaz volieb je viac menej jasný. Ak však zotrvá na svojom postoji, bude zaujímavé sledovať, komu verejne vyjadrí svoju podporu. Dá sa predpokladať, že jeho voliči ho poslúchnu a budú ho nasledovať. Doteraz sa najpozitívnejšie vyjadroval o nezávislom kandidátovi Róbertovi Mistríkovi. Ten síce podľa prieskumov verejnej mienky zatiaľ vedie, stále však nepoznáme mená všetkých, čo výsledky významne ovplyvňuje.

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Doteraz oznámili oficiálne svoju kandidatúru spomínaný Mistrík, Béla Bugár, Milan Krajniak, Zuzana Čaputová, Eduard Chmelár, Štefan Harabin, Marian Kotleba, František Mikloško, Juraj Zábojník, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Radovan Znášik, Oskar Fegyveres a Gabriela Drobová. Väčšina kandidátov ešte nevyzbierala potrebný počet podpisov.