Domáce Politika

Prezidentka vymenovala nových sudcov na okresné súdy. Apelovala na nezávislosť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala šesť nových sudcov na okresné súdy v Košiciach, Trebišove a Nových Zámkoch. Vo svojom prejave apelovala na sudcovskú nezávislosť, ktorú nepovažuje za súkromné právo sudcov, ale ústavné právo občanov.

 

“O vážnosť tohto stavu sa aj vy osobne musíte zaslúžiť,” uviedla Čaputová na margo nových sudcov. Prezidentka im pripomenula, že sa ujímajú funkcie v čase, keď je očista justície jednou z najdôležitejších tém a keď sa postupne odkrýva hĺbka a rozsah problémov. “Potrebujeme postupne počuť, ako je možné, že došlo k takým zlyhaniam a ako im môžeme do budúcna zabrániť,” doplnila Čaputová.

Noví sudcovia prichádzajú vo väčšine ako posila na košické okresné súdy. Eva Dosedla, Karol Fiľ, Jana Macalová a Michal Pačuta nastúpia na košické súdy, z ktorých odišlo v marci viac ako 15 sudcov. Na Okresný súd v Nových Zámkoch prezidentka poslala Lindu Szárazovú, sudkyňou v Trebišove bude Zuzana Pajtášová. Tá pre médiá po menovaní uviedla, že urobí všetko pre to, aby bol napravený stav obrazu justície po zadržaní viacerých sudcov v akcii Búrka. “Budem sa snažiť byť spravodlivá, rýchla a čestná sudkyňa,” povedala.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) po menovaní nových sudcov uviedla, že sa teší z každej posily pre justíciu. “Práve v tomto období, ak niekto prichádza na pozíciu sudcu, tak si určite uvedomuje, že prichádza do justície, ktorá je na križovatke, a je na ňom o to väčšia zodpovednosť, aby pomáhal justícii vrátiť kredit, ktorý teraz nevyhnutne potrebuje,” doplnila ministerka.