Domáce Politika Spoločnosť

Prezidentka verí, že poslanci pochopia jej podporu úradu ombudsmanky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že poslanci pochopia jej podporu úradu verejnej ochrankyne práv. Novinárom to hlava štátu povedala predtým, ako si prišla na zasadnutie parlamentu vypočuť správu o činnosti verejného ochrancu práv za minulý rok.

 

“Je tu nové zloženie parlamentu, čiže aj nová príležitosť pristúpiť k prezentácii tejto správy novým spôsobom. Verím, že moja účasť tomu prispeje,” povedala Čaputová novinárom.

Svojou účasťou na zasadnutí chce hlava štátu naplniť prísľub verejnej ochrankyni práv Márii Patakyovej, že ak jej to pracovné povinnosti dovolia, správu o činnosti jej úradu si príde vypočuť, pretože je presvedčená, že by sa im malo venovať viac pozornosti zo strany predstaviteľov verejnej moci.

Prezidentka pripomenula, že správa o činnosti ombudsmanky poukazuje na deficity, ktoré treba odstrániť. Správa je podľa prezidentky podstatná aj z hľadiska práv a postavenia seniorov v zariadeniach sociálnych služieb, čo bolo zvýraznené situáciou s novým koronavírusom. Správa tiež podľa Čaputovej poukazuje napríklad na práva detí v trestnom konaní, ako aj ďalších zraniteľných skupín.