Domáce Politika Spoločnosť

Prezidentka Čaputová vyjadrila sústrasť rodine zosnulého speváka Karla Gotta

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PRAHA/LÁNY/BRATISLAVA – Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodine Karla Gotta, ktorý zomrel v utorok vo veku 80 rokov.

Uviedla, že informáciu o úmrtí českého speváka sa symbolicky dozvedela v stredu dopoludnia práve v okamihu, keď vlak, ktorým cestovala z Bratislavy, zastavil v Prahe. Prezidentka sa zúčastňuje na dvojdňovom summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v českých Lánoch.

“Karla Gotta som považovala za umelca, ktorý ovplyvnil mnohé generácie ľudí v Československu, nielen v Českej republike. Chcem týmto vyjadriť úprimnú sústrasť jeho najbližším,” uviedla pre prítomné médiá po návrate do hotela po skončení rokovaní v prvý deň summitu.

Pohreb bude štátny

Český premiér Andrej Babiš v stredu po rokovaní vlády oznámil, že Karel Gott bude mať štátny pohreb, ak bude súhlasiť spevákova rodina. Deň pohrebu bude dňom štátneho smútku a vlajky budú vyvesené na pol žrde.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Usporiadanie štátneho pohrebu má aj podporu prezidenta Miloša Zemana. Ten podľa svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka “plne podporuje návrh usporiadať majstrovi Karlovi Gottovi štátny pohreb v katedrále a vyhlásiť v tento deň štátny smútok”.

Štátne vlajky na Pražskom hrade a v Lánoch už v stredu z rozhodnutia prezidenta Zemana stiahli na pol žrde. Bude to tak až do štátneho pohrebu Karla Gotta, oznámil tiež Ovčáček.