Domáce Politika

Prezidentka Čaputová odcestovala na summit prezidentov V4 v českých Lánoch

Prezidentka Čaputová odcestovala na summit prezidentov V4 v českých Lánoch. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odcestovala na dvojdňový summit prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý sa v stredu začína v Českej republike. Cestovať na stretnutie sa rozhodla vlakom z bratislavskej Hlavnej stanice. Z Prahy sa presunie na zámok Lány, letné sídlo českých prezidentov.

 

Čaputovú s hlavami Maďarska Jánosom Áderom a Poľska Andrzejom Dudom privíta český hostiteľ – prezident Miloš Zeman na zámku Lány v dopoludňajších hodinách.

Nasledovať budú spoločné rokovanie a slávnostný obed, po ktorom budú prezidenti v rozhovoroch pokračovať. V prvý deň summitu sa podľa Pražského hradu zamerajú na únijné témy, hlavne na rolu V4 v Európskej únii (EÚ). Diskutovať budú aj o ďalších aktuálnych témach, napríklad viacročnom finančnom rámci EÚ či dôsledkoch obchodných vojen USA pre EÚ i globálnu ekonomiku.

Na druhý deň sa k rokovaniam pridajú aj prezidenti Slovinska a Srbska, Borut Pahor a Aleksandar Vučič. Spoločne so svojimi partnermi budú hovoriť o vzťahu EÚ k regiónu západného Balkánu, aktuálnom stave prístupových rozhovorov so Srbskom i o odkaze roku 1989.

Summit, ktorý sa koná 30 rokov po páde komunistických režimov v strednej Európe, bude tiež symbolickou pripomienkou udalostí roku 1989.

Vyvrcholením rokovania prezidentov Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska a Srbska bude spoločná tlačová konferencia.

Podujatie sa koná v rámci českého predsedníctva V4. Česká republika prevzala predsednícku štafetu vo V4 od Slovenska v júli 2019.

Čaputová sa na summite hláv štátov V4 zúčastní v rámci svojho mandátu prvýkrát. Na poslednom stretnutí prezidentov vyšehradského zoskupenia v októbri 2018 na Štrbskom plese zastupoval Slovensko vtedajší prezident Andrej Kiska. Lídri sa vtedy zhodli, že migrantom treba pomáhať v krajinách ich pôvodu, a upozornili na potrebu ochrany vonkajších hraníc EÚ a boja s prevádzačmi.