Domáce Politika Top

Prezidentka Čaputová o voľbe generálneho prokurátora: Môžem ho vymenovať aj nevymenovať

Prezident sa podieľa na určení postu generálneho prokurátora, tvrdí Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka SR Zuzana Čaputová bude vyjadrovať až vtedy, keď bude mať tieto mená na stole. Hlava štátu to uviedla v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy.

 

Priznala, že s niektorými menami “môžu byť spojené záťaže”. Zdôraznila, že vývoj vníma veľmi citlivo z pohľadu dôležitosti, ktorý má výber šéfa generálnej prokuratúry pre budúcnosť krajiny. “Je tu šanca na zvolenie silnej, dobrej a nezávislej osobnosti, ktorá je dôležitá aj dôvodu kľúčového prvku – budovania dôvery spoločnosti v justičné orgány,” povedala prezidentka.

Poukázala na to, že podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR má prezident právomoc byť spolutvorcom pri kreovaní funkcie generálneho prokurátora. “Môžem vymenovať aj nevymenovať zvoleného kandidáta, ak mám na to závažné dôvody, samozrejme to môže byť potom preskúmané Ústavným súdom. No budem citlivo posudzovať všetky okolnosti,” uistila v rozhlasovej diskusii.

Víta zároveň každý priestor na odbornú diskusiu v tejto otázke. Poukázala tiež na to, že téma generálnej prokuratúry by sa nemala zužovať len na výber šéfa justičného orgánu. “Je dôležité pozrieť sa na reformu celého systému prokuratúry, je tu napríklad otázka disciplinárneho konania, možnej rekonštrukcie rady prokurátorov a ďalšie súvisiace témy, ktoré vplývajú na zvýšenie transparentnosti a dôvery voči prokuratúre,” dodala.

Vláda má legitimitu na to, aby rozhodla o 13. dôchodkoch, uviedla Čaputová

Hoci rušenie opatrení v sociálnej oblasti si prezidentka SR Zuzana Čaputová nevie predstaviť, priznáva, že v prípade 13. dôchodkov má vláda SR v súčasnej situácii spôsobenej pandémiou nového koronavírusu legitimitu zanalyzovať, či sa budú vyplácať alebo bude potrebné od nich upustiť. Hlava štátu to uviedla v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Poukázala na to, že zákon o 13. dôchodkoch prijal parlament ešte pred koronakrízou a neštandardným spôsobom. “To bol dôvod môjho podnetu na Ústavný súd,” pripomenula Čaputová. Zároveň zdôraznila, že zákon podpísala, keďže po dôkladných konzultáciách s expertmi vyhodnotila obsah podporného opatrenia a jeho zámer ako dôvodný.

“Samozrejme, teraz sme v úplne inej situácii a je úplne legitímne, aby vláda vyhodnotila, či toto opatrenie ponechá alebo zruší,” povedal Čaputová, pričom priznala, že do záležitosti môže prehovoriť aj konanie vedené Ústavným súdom. “V konečnom dôsledku môže viesť aj k zrušeniu tejto právnej normy,” upozornila prezidentka.

V rozhlasovej diskusii však zvýraznila pozornosť, ktorú by mali venovať spoločnosť a vedenie krajiny zraniteľným skupinám vrátane seniorov. Čaputová to vníma ešte výraznejšie v kontexte situácie, do ktorej dostala nielen Slovensko pandémia nového koronavírusu.

“Starostlivosť a pozornosť venovaná seniorom, podmienkam, v ktorých žijú, sa môže zúročiť v momentoch, keď je potrebné zvládnuť problém ako šírenie infekcie,” zvýraznila. “Investície do seniorov sa stávajú investíciou do celej spoločnosti,” dodala prezidentka.

Je prirodzené, ak vláda hľadá ľudí, ktorým môže dôverovať

Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je logické, že hľadá ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť a žiadať od nich príslušnú zodpovednosť. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedladia s tým, že takto postupovali aj predchádzajúce vlády.

“Nie je nič neštandardné, ak sa takýmto spôsobom pristupuje k výberu šéfov okresných úradov,” dodala Čaputová v časti diskusie, ktorá sa týkala rizika účelových politických nominácií. V prípade odvolávania šéfov štátnych inštitúcií si myslí, že niektoré razantné kroky súčasnej vlády boli absolútne opodstatnené vzhľadom na vážne podozrenia, ktoré sa v prípade niektorých predstaviteľov štátnych firiem objavili.

“Je v každom prípade dobré, ak sú pri odvolávaní a zmenách na postoch vedúcich štátnych inštitúcií uvedené dôvody, prečo k zmene dochádza, aby neboli pochybnosti o účele tohto kroku,” skonštatovala prezidentka. “Samozrejme, tam, kde je poverenie dočasné, je potrebné využiť tento termínovaný mandát na prípravu transparentného výberové konania, ktoré umožní vybrať najlepšieho uchádzača,” dodala hlava štátu.

Mohlo by vás zaujímať: