Politika Zahraničné

Prezidenti Putin a Erdogan sa dohodli na prímerí na severozápade Sýrie

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin - Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

MOSKVA – Od polnoci zo štvrtka na piatok začne v provincii Idlib na severozápade Sýrie platiť prímerie. Na rokovaní v Moskve sa na tom dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Informovali o tom agentúry AP a AFP. Dosiahnutie dohody o prímerí ohlásili Putin a Erdogan po šiestich hodinách rokovaní v Moskve. Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. 

Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada. “Pri posudzovaní toho, čo sa deje v Sýrii, nie vždy súhlasíme s našimi tureckými partnermi. V kritických chvíľach sme však vždy našli spoločnú reč o sporných otázkach a prijateľných riešeniach, ktoré sú založené na vysokej úrovni dosiahnutých dvojstranných vzťahov. Tak to bolo aj teraz,” povedal podľa agentúry TASS šéf Kremľa Putin na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým partnerom Erdoganom.

Dokument o procese urovnania konfliktu v Sýrii

Putin zároveň informoval, že sa s Erdoganom dohodli na spoločnom dokumente o procese urovnania konfliktu v Sýrii. Jeho podrobnosti, ktoré vzišli z rokovaní, podľa Putina zverejnia ministri zahraničných vecí oboch krajín, napísal TASS. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pri tejto príležitosti povedal, že sa s Tureckom dohodli na spoločných hliadkach v oblasti sýrskej diaľnice M4, ktoré by mali začať pôsobiť od 15. marca.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou. V poslednom čase sa táto provincia stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom.