Domáce Politika Top

Prezident Kiska opäť nepodpísal zákony o ÚPN a štátnych cenách

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska opätovne nepodpísal novelu zákona o fungovaní Ústavu pamäti národa a nový zákon o štátnych cenách Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Keďže zákony schválil parlament už po druhýkrát, platiť budú aj bez podpisu hlavy štátu.

Poslanci 12. októbra opätovne schválili prezidentom vrátenú novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) v pôvodnom znení. Zo 136 prítomných za zákon hlasovalo 79 poslancov, 42 bolo proti a 15 sa zdržalo. Podľa novely sa štatutárnym orgánom ÚPN má stať jeho správna rada. Predseda správnej rady by tak len koordinoval jej činnosť a konal v jej mene navonok.

Čím argumentoval?

Z obsahu schváleného zákona však nie je zrejmé, ako bude správna rada vykonávať všetky právne úkony, ktoré ako štatutárny orgán vykonávať má. Prezident argumentoval, že to oslabuje zodpovednosť za riadenie a činnosť celého ÚPN. Zároveň pripomenul, že slovenský právny poriadok pri inštitúciách verejnoprávneho typu nepozná takúto formu riadenia prostredníctvom kolektívneho štatutárneho orgánu.

Poslanci tiež začiatkom mesiaca opätovne schválili návrh zákona o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka, ktorú prezident Andrej Kiska vrátil na opätovné prerokovanie 3. októbra. Za schválenie hlasovalo 79 z prítomných 138 zákonodarcov, 39 bolo proti a 20 sa zdržalo.

Podľa prezidenta zákon nebol v súlade s Ústavou SR. Podľa hlavy štátu totiž forma a obsahové zameranie štátnych cien sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach. Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem ‘štátna cena’, podľa prezidenta SR to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania.

Foto: SITA/Diana Černáková