Politika Zahraničné

Prezident JAR Ramaphosa po zvolení parlamentom zložil novú prísahu

PRETÓRIA – Úradujúci prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa zložil v sobotu novú prezidentskú prísahu po tom, ako ho parlament v stredu zvolil do funkcie na najbližších päť rokov. Slávnostná inaugurácia sa konala za účasti približne 30.000 ľudí na štadióne v hlavnom meste Pretória, informovala tlačová agentúra AP.

Ramaphosa (66), politik vládnucej strany Africký národný kongres (ANC), začína svoje prvé riadne funkčné obdobie niekoľko týždňov po jej opätovnom víťazstve v parlamentných voľbách. Vo funkcii je od februára 2018, keď prevzal úrad od Jacoba Zumu, donúteného odstúpiť pre korupčné škandály. Na inauguračnom obrade sa zúčastnili aj lídri viacerých ďalších afrických štátov vrátane Konga, Zimbabwe či Mozambiku. Medzi hosťami sa však neobjavil Zuma, ktorý trvá na tom, že neurobil nič zlé a obvinenia voči jeho osobe sú politicky motivované.

Ramaphosa zohral v minulosti výraznú úlohu v zápase proti belošskej menšinovej vláde JAR a po páde apartheidu stal úspešným podnikateľom. Podľa AP mu často pripisujú schopnosť očistiť povesť vládnucej strany. “Výzvy, pred ktorými stojí naša krajina, sú obrovské a skutočné, nie však neprekonateľné. Dajú sa vyriešiť a ja tu dnes hovorím, že aj budú vyriešené,” povedal prezident pri skladaní prísahy. Prisľúbil novú éru, v ktorej budú predstavitelia pracovať na zlepšovaní života Juhoafričanov namiesto vlastného obohacovania. ANC je v krajine pri moci od roku 1994. Voľby opäť vyhrala i napriek korupčným škandálom, pomalému hospodárskemu rastu a vysokej nezamestnanosti.